pro-cycling.org
TDU zrównuje wynagrodzenie dla kobiet i mężczyzn
napisał: Artur Pierzyński (2018-01-22 00:26:56/przeczytano 15 razy).

Rząd Południowej Australii ogłosił, że podczas przyszłorocznego Santos Tour Down Under panie otrzymają równorzędne wynagrodzenie do tego, jakie otrzymują panowie.Fot. Tour Down Under / Kevin Anderson


Informację podał minister turystyki Leon Bignell podczas wieczoru gwiazd w Adelajdzie co spotkało się z wielkim poparciem środowiska kolarek, a także wywołało reakcję w mediach społecznościowych, w których pojawiła się wyraźna aprobata dla ruchu w stronę równouprawnienia i wspierania kobiecego kolarstwa. Decyzja władz jest wynikiem pomyślnego przebiegu tegorocznego kobiecego Tour Down Under. Bignell powiedział, że rozmowy w tej sprawie z prezydentem UCI Davidem Lapartientem trwały od listopada ubiegłego roku.

- To ekscytująca informacja dla kobiecego sportu i jestem nią podekscytowany. Nasz rząd zapewnia równe nagrody pieniężne paniom jeżdżącym w Santos Tour Down Under - powiedział Bignell. - W listopadzie zeszłego roku napisałem do prezydenta UCI, Davida Lapartienta i dziś zakończyliśmy rozmowy dochodząc do wspólnego wniosku, że TDU będzie ku temu idealnym wydarzeniem. Te sportsmenki prezentują pełny profesjonalizm i umiejętności na każdym etapie rywalizacji. To po prostu sprawiedliwe, że otrzymają wynagrodzenie za wygrane etapowe, jak i klasyfikację generalną takie jak mężczyźni. Jestem dumny, że Południowa Australia przewodniczy wspieraniu kolarek.

Zadowolenia nie krył również sam David Lapartient:

- Jestem zdecydowanym zwolennikiem wzmocnienia pozycji kobiet w sporcie, a w szczególności w kolarstwie. UCI faktycznie wprowadziło równe wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet we wszystkich mistrzostwach i pucharach świata. To fantastyczne, że Południowa Australia po raz kolejny przejmuje inicjatywę podnosząc rangę kobiet w sporcie poprzez wyrównanie ich wynagrodzenia z tym, jakie otrzymują mężczyźni podczas Tour Down Under. Mamy tu kobiety z całego świata, a podniesienie ich wynagrodzenia spowoduje jeszcze większe zainteresowanie zawodniczek i przeniesienie wyścigu na wyższy poziom.