pro-cycling.org
Wiggins i Cavendish wygrywają gandawską sześciodniówkę
napisał: Mateusz Pikos (2016-11-22 08:41:55/przeczytano 1586 razy).

Brytyjski duet zapewnił sobie zwycięstwo w ostatnim dniu rywalizacji.Fot. Belga | Lotto Z6sdaagse Vlaanderen-Gent 2016


Przed rozpoczęciem ostatniej konkurencji różnice pomiędzy trzema najlepszymi duetami były niewielkie. Sir Bradley Wiggins i Mark Cavendish przystąpili do rywalizacji z trzeciego miejsca, ustępując dwójkom Kenny De Ketele/Moreno De Pauw i Elia Viviani/Iljo Keisse.
Ostatnią odsłoną rywalizacji w Gandawie był madison, konkurencja w której Wiggo i Cav są mistrzami świata. W pierwszej fazie wyścigu próby zyskania przewagi nad prowadzącą dwójką spotykały się z natychmiastową odpowiedzią. Brytyjczycy odpuścili walkę o punkty w sprinterskich pojedynkach, taka taktyka miała pozwolić zachować jak najwięcej sił na atak dający okrążenie przewagi w decydującym momencie.

Zwycięstwo w całej sześciodniówce przyniósł atak Bradleya Wigginsa na ostatnich rundach i wyprowadzenie Marka Cavendisha przy wjeździe na ostatnie okrążenie madisona. Z racji długości toru Kuipke, wynoszącej zaledwie 167 metrów rywale nie zdołali odpowiedzieć na akcję mistrzów świata.

- Minęło 9 lat od mojej ostatniej wizyty w tym miejscu, 13 lat od wygranej z Matthew Gilmorem i 18 lat odkąd przyszedłem tu jako 19-latek - wspominał Wiggins. - W 1981 roku posadzono mnie przy tacie w jednej z kabin, poczułem, że „urodziłem się tutaj i zawsze tu będzie mój drugi dom”.

- Wygrana w tym miejscu to zawsze coś specjalnego, zawsze mówiłem, że pożegnam się tutaj, że po raz ostatni stanę do rywalizacji w Gandawie i wygraliśmy to z Markiem. Piękne zakończenie dziesięciu lat wspólnych startów na torze.

Cavendish po raz pierwszy zapisał się w historii toru Kuipke, wywołało w nim to sporo emocji. - Sześciodniówka w Gandawie jest imprezą o której marzysz jako dziecko, oglądasz ją gdy dorastasz - powiedział Cavendish. - To musi być miły obrazek. Myślę, że jesteśmy pierwszą brytyjską parą wygrywającą tą sześciodniówkę, w dodatku jako mistrzowie świata w madisonie.

Klasyfikacja końcowa Lotto Z6sdaagse Vlaanderen-Gent 2016:

1. Bradley Wiggins/Mark Cavendish (Saey-Callant) 410 punktów
2. Kenny De Ketele/Moreno De Pauw (Baloise Insurance) 475 (-1 okrążenie)
3. Elia Viviani/Iljo Keisse (LIDL) 468 (-1 okrążenie)
4. Nick Stopler/Cameron Meyer 224 (-4 okrążenia)
5. Lindsay De Vylder/Leif Lampater (Provincie Oost-Vlaanderen) 240 (-12 okrążeń)
6. Otto Vergaerde/Morgan Kneisky (Caruur) 214 (-12 okrążeń)
7. Jesper Morkov/Marc Hester (TUI) 126 (-12 okrążeń)
8. Nick Stopler/Tristan Marguet (Primus Haacht) 109 (-26 okrążeń)
9. Roy Pieters/Jonas Rickaert (Topsport Vlaanderen) 113 (-32 okrążenia)
10. Alex Rasmussen/Yoeri Havik (Vanreusel Snacks) 77 (-48 okrążeń)
11. Ollie Wood/Mark Stewart (Energy Lab) 56 (-48 okrążeń)
12. Marcel Kalz/Robbe Ghys (T-Interim) 139 (-57 okrążeń)