pro-cycling.org
Kalifornia: Megan Guarnier otwiera wyścig
napisał: Mateusz Dudek (2017-05-11 23:54:45).

Megan Guarnier (Boels-Dolmans) okazała się najlepsza na pierwszym etapie Amgen Women’s Race. Amerykanka, która powtórzyła w ten sposób wynik sprzed roku kiedy również wygrała otwierający etap, została pierwszą liderką wyścigu.Fot. Boels Dolmans


Wyniki 1. etapu Amgen Women's Race 2017

W czwartek rozpoczął się kolejny z wyścigów pań zaliczanych do cyklu Women’s World Tour, Amgen Breakaway from Heart Disease Women's Race empowered with SRAM. Do rywalizacji przystąpiło 17 ekip. Jedyną Polką startującą w wyścigu była Małgorzata Jasińska jeżdżąca w barwach Cylance Pro Cycling

Pierwszy etap rywalizacji pań liczył 117 kilometrów i prowadził wokół jeziora Tahoe, a linia startu i mety wyznaczona była w mieście South Lake Tahoe. Płaski odcinek z lekko wznoszącą się końcówką faworyzował zawodniczki lubiące wymagające finisze.

Od początku zmagań w ucieczce próbowało znaleźć się wiele zawodniczek ale peleton wyraźnie nie był zainteresowany odpuszczaniem ataków, dlatego kolejne akcje były prędzej czy później kasowane. Najdłużej w ucieczce jechała Lizzie Williams (Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team), ale ostatnie 30 kilometrów peleton przejechał razem.

Losy etapu rozstrzygnęły się na finałowym podjeździe liczącym 1700 metrów o średnim nachyleniu 5.9%. Jako pierwsza zaatakowała Amy Pieters (Boels-Dolmans), ale jej akcja po chwili została zakończona. W końcówce skuteczny atak przypuściła jej koleżanka z ekipy Megan Guarnier, która sięgnęła po zwycięstwo. Amerykanka tym samym powtórzyła wyczyn sprzed roku, kiedy to również triumfowała na otwierającym zmagania etapie. Zawodniczka ekipy Boels-Dolmans została jednocześnie pierwszą liderką wyścigu. Za jej plecami finiszowały Anna Van Der Breggen (Boels-Dolmans) oraz Arlenis Sierra (Astana Womens Team).

Małgorzata Jasińska przyjechała na 61. miejscu ze stratą 1'37 do zwyciężczyni.