pro-cycling.org
Kalifornia: Rafał Majka wygrywa w San Jose
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-05-16 01:48:59).

Rafał Majka (Bora-hansgrohe) sięgnął po zwycięstwo na 2. etapie wyścigu po szosach Kalifornii i przejął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.Fot. Tour of California


Lista startowa i trasa Amgen Tour of California 2017
Wyniki 2. etapu Amgen Tour of California 2017

143 kilometry z Modesto do San Jose, a po drodze pięć premiowanych podjazdów plus mała hopka prowadząca do mety - tak zapowiadał się drugi z etapów Tour of California. Z uwagi na swój profil, poniedziałkowy odcinek Kalifornii był krótki, ale dynamiczny.

Już po pobieżnym sprawdzeniu mapy i profilu etapu do San Jose spodziewać się było można, że będzie to dobra okazja dla harcowników, do walki o zwycięstwo i rzeczywiście o kolejności na mecie zadecydowała jedna z takich akcji. Przez długi czas na czele utrzymywała się czteroosobowa ucieczka, w której doskonale widoczna była koszulka mistrza Polski Rafała Majki (Bora-hansgrohe). Naszemu rodakowi w ucieczce towarzyszyli Nowozelandczyk George Bennett (Team LottoNl-Jumbo), Amerykanin Ian Boswell (Team Sky) oraz Australijczyk Lachlan Morton (Team Dimension Data).

Panowie kręcili ze stosunkowo niewielką przewagą nad resztą stawki jednak, jak się później okazało, wystarczającą, by to oni rozstrzygnęli o końcowym wyniku. Na ostatnim kilometrze czwórka czarowała się, wykorzystując do tego lekki podjazd. Jako pierwszy odjechać spróbował Morton, ale nie starczyło mu sił, by odczepić rywali. Po nim poprawił Bennett, za którym podążył jedynie Majka. Zawodnik Bory wyszedł na prowadzenie i nie oddał go już do samej kreski, mijając ją tuż przed rywalem. Dzięki etapowemu zwycięstwu i przewadze czasowej zdobytej nad kolejnymi kolarzami, Rafał Majka został również nowym liderem klasyfikacji generalnej Tour of California.