pro-cycling.org
Toms Skujins ze wstąśnieniem mózgu u złamanym obojczykiem
napisał: Artur Pierzyński (2017-05-16 23:14:38).

Toms Skujins (Cannondale-Drapac) podczas zjazdu na wczorajszym etapie Tour of California zaliczył bardzo groźnie wyglądający upadek. Nie tylko upadek wyglądał okropnie, sam kolarz był niesamowicie poobijany i pozdzierany. Jak się okazało Łotysz doznał wstrząśnienia mózgu i złamania lewego obojczyka.Fot. Amgen Tour of California


Po upadku Toms wstał oszołomiony i próbując się pozbierać o mało sam nie wszedł pod koła nadjeżdżających kolejnych zawodników. Udało mu się wsiąść na rower i kontynuować jazdę, ale po pewnym czasie został zabrany z trasy przez swoją ekipę.

- Wypadek Tomsa miał na nas oczywiście ogromny wpływ. Upadek miał miejsce przy dużej prędkości, dodatkowo w momencie kiedy mieliśmy opóźnione informacje co było dla nas dodatkowo trudne - powiedział dyrektor sportowy Tom Southam. - Toms instynktownie kontynuował jazdę, ale oczywistym było że nie może dalej jechać. To cios dla zespołu i jego ambicji, ale upadek był na tyle poważny, że wyścig w tym momencie schodzi na dalszy plan.

Szef zespołu, Jonathan Vaughters był na wyścigu, ale nie jechał w teamowym samochodzie i skontaktował się z dyrektorem sportowym po tym, jak zobaczył w telewizji upadek Skujinsa. Vaughters poinformował, że kolarz jest objęty specjalnym protokołem zespołu z uwagi na wstrząs oraz znajduje pod opieką medyczną i w stałym kontakcie.

- Nasz protokół postępowania po wstrząsie pozwala uspokoić się i dać zawodnikowi się zregenerować. Przebieg protokołu zależy od osoby i od dnia. Co dzień oceniamy stan zdrowia Tomsa, będzie musiał zdać test poznawczy zanim wróci do normalnych treningów czy ścigania. Jego zdrowie to dla nas wszystkich najważniejsza sprawa - powiedział Vaughters.

Sam poszkodowany powiedział, że czuł się dobrze i dziękował za pomoc, ale nie był zdolny odpowiadać i wyraźnie widzieć dochodząc do siebie po wstrząsie.

- Czuję się dobrze, oczywiście jestem porządnie poobijany, poza tym jestem zdrowy. Jest dobrze. Oceniamy z lekarzami stan rzeczy. Dziękuję za wszystkie wiadomości od fanów i przyjaciół, ale nie będę mógł na nie odpowiedzieć, bo nie powinienem patrzeć w telefon - powiedział Skujins.