pro-cycling.org
Kalifornia: Peter Sagan zgarnia trzeci etap
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-05-17 01:12:45).

Mistrz świata Peter Sagan (Bora-hansgrohe) okazał się najlepszy na wtorkowym odcinku Amgen Tour of California. Liderem klasyfikacji największego z kolarskich wyścigów organizowanych w USA pozostał zaś teamowy kolega Słowaka, Rafał Majka.Fot. Tour of California


Lista startowa i trasa Amgen Tour of California 2017
Wyniki 3. etapu Amgen Tour of California 2017

Trzeciego dnia rywalizacji na kalifornijskich szosach peleton pokonać musiał ponad 192 kilometry. Trasa etapu wiodła z Pismo Beach w kierunku Morro Bay, gdzie na płaskim finiszu spodziewano się sprinterskiej rozgrywki. Z resztą zdecydowana większość wtorkowego odcinka była płaska, a wyjątek stanowił jedyny tego dnia podjazd, zlokalizowany mniej więcej w połowie dystansu. Miał on jednak raptem 1,8km, więc kolarze ledwo go zauważyli.

Nie trzeba było długo czekać, by na czele uformowała się ucieczka. Przy sprzyjającej pogodzie w harce udali się tym razem Danny Pate (Rally Cycling), Federico Zurlo (UAE Team Emirates), David Lozano (Team Novo Nordisk), Sean Bennett i Ben Wolfe (Jelly Belly p/b Maxxis).

Czwórka była więc animatorami atrakcji na 3. etapie, ale okazali się raczej kiepscy w tej robocie. Kilometry mijały i poza zmieniającym się krajobrazem otaczającym kolumnę wyścigu, zmieniała się jedynie różnica czasowa dzieląca ucieczkę od peletonu. Początkowo rzecz jasna rosła, przekraczając w końcu poziom 5 minut, następnie ustabilizowała się, a następnie zaczęła maleć w wyniku lekkiego przebudzenia peletonu i podkręcenia tempa jazdy.

Działo się więc niewiele i zgodnie z oczekiwaniami ekipy sprinterskie wzięły uciekinierów na przeczekanie, łapiąc ich w ostatniej możliwej chwili. Specjaliści od szybkich końcówek ustawili się do finałowej rozgrywki, choć kręte drogi na ostatnim kilometrze nie ułatwiły im sprawy.

Na skomplikowanej techniczne końcówce najlepiej poradził sobie Peter Sagan (Bora-hansgrohe), odnosząc tym samym swoje szesnaste etapowe zwycięstwo w Kalifornii. Na kresce mistrz świata pokonał Ricka Zabela (Katusha) i Simone Consonniego (UAE Team Emirates). Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Rafał Majka (Bora-hansgrohe).