pro-cycling.org
Giro: Kolejny sukces Fernando Gavirii
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-05-18 17:38:38).

Zwycięstwem Kolumbijczyka Fernando Gavirii zakończył się 12. etap La Corsa Rosa. Zawodnik Quick Step Floors pokonał w sprinterskiej rozgrywce Jakuba Mareczkę (Wilier Triestina - Selle Italia) i Sama Bennetta (Bora - hansgrohe).Fot. LaPresse


Zapowiedź drugiego tygodnia Giro d'Italia 2017
Wyniki 12. etapu Giro d'Italia 2017

Za kolarzami długi, przejazdowy etap. Licząca 229 kilometrów trasa poprowadziła ich szosami z Forlì do Reggio Emilia. W pierwszej części zawodnicy podjechać musieli pod dwa średnio wymagające podjazdy wiodące pod Colla di Casaglia (63,4 km; kat. 2; 7,7 km; 4,8%) i Valico Appenninico (110,9 km; kat. 3; 10,1 km; 3,3%), jednak drugi, niemalże płaski odcinek zwiastował sprinterskie zakończenie dnia.

Akcję dnia zainicjowali Sergey Firsanov (Gazprom - Rusvelo) i Marco Marcato (UAE Team Emirates), do których po chwili dołączył jeszcze Mirco Maestri (Bardiani CSF). Trio w swoim tempie pokonywało długi odcinek, utrzymując się na czele przez większość dnia.

Przewaga trzyosobowej czołówki sięgnęła kilku minut, które w drugiej połowie dystansu, po minięciu podjazdów, peleton zaczął redukować. Na 30 kilometrów przed finiszem czołówka miała w zapasie już tylko półtorej minuty, a cała akcja ostała zakończona na mniej niż 10 kilometrów przed metą.

Sprinterskie teamy szukały dogodnych pozycji do finałowej rozgrywki. Znakomicie spisali się w tej roli kolarze Quick-Step Floors, którzy wyprowadzili Fernando Gavirię na pierwsze miejsce, którego już nikomu nie oddał. Kolumbijczyk na kresce wyprzedził Jakuba Mareczkę (Wilier Triestina - Selle Italia) i Sama Bennetta (Bora - hansgrohe). Na 14. miejscu zameldował się najlepszy z zawodników CCC Sprandi Polkowice, Maciej Paterski.

Czwartkowy odcinek nie wniósł większych zmian do klasyfikacji generalnej wyścigu, której liderem pozostał Tom Dumoulin (Team Sunweb).