pro-cycling.org
Welodrom w Rio zniszczony w pożarze
napisał: Mateusz Dudek (2017-07-31 16:14:22).

Tor kolarski w Rio de Janeiro, który był areną zmagań podczas ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich został poważnie zniszczony na skutek pożaru jaki wybuchł z powodu... chińskiego lampionu który spadł na dach welodromu.Fot. Sidney White


Pożar wybuchł w nocy z soboty na niedzielę. Jego bezpośrednią przyczyną okazał się chiński lampion, który spadł na dach welodromu. Ogień szybko rozprzestrzenił się na dużej powierzchni zadaszenia. W skutek dużej ilości dymu oraz wody wlewanej przez dach do środka, zniszczeniu uległa także m.in. drewniana nawierzchnia toru. W związku z tym, że pożar miał miejsce w nocy, w jego wyniku nikt nie został poszkodowany.

Wzburzenia spowodowanego całym zdarzeniem a w szczególności przyczyną nie kryje Brazylijski minister sportu, Leonardo Picciani, który przyznał, że na terenie parku olimpijskiego znaleziono wiele innych lampionów, które mogły narazić inne obiekty znajdujące się w pobliżu.

- Absurd. Oprócz lampionu który spowodował pożar velodromu, w parku olimpijskim znaleziono wiele innych lampionów - napisał na twitterze.

Pożar oddanej do użytku w maju 2016 roku areny to kolejny problem brazylijskich władz. W społeczeństwie narasta bowiem gniew wobec władz, które pozwalają aby infrastruktura zbudowana na potrzeby igrzysk stała bezużyteczna i ulegała zniszczeniu. Teraz do grona tych obiektów dołączył kolarski welodrom.

Brazylijski rząd wydał oświadczenie w którym potępił używanie lampionów oraz zapewnił, że arena zostanie wyremontowana.

- Ministerstwo Sportu wyraża głębokie ubolewanie z powodu zdarzenia jakie miało miejsce na kolarskim welodromie, a jednocześnie potępia przestępczą praktykę puszczania lampionów. Welodrom, dziedzictwo brazylijskich igrzysk olimpijskich wykorzystywane jest przez sportowców oraz społeczność mieszkańców Rio. Oczekujemy odnalezienia i ukarania sprawców, którzy dopuścili się ataku na dobro publiczne. Po zakończeniu działań przez straż pożarną przeprowadzona zostanie ocena szkód, a później wycena kosztów naprawy, która pozwoli przywrócić do użytku obiekt - brzmi treść oświadczenia.