pro-cycling.org
Szosowe ME: Top 10 dla Polaków w jeździe na czas
napisał: Magda Tkacz (2017-08-02 21:29:38).

Szosowe Mistrzostwa Europy rozpoczęły się od jazdy indywidualnej na czas juniorek, juniorów oraz orliczek. Najwięcej medali zawisło na szyjach zawodników gospodarzy - Duńczyków. Natomiast Marta Jaskulska i Filip Maciejuk w juniorskich kategoriach zajęli 7. miejsca, Agnieszka Skalniak w orliczkach uplasowała się na 6. miejscu.

Europejski czempionat rozpoczął się od jazdy indywidualnej na czas juniorek, juniorów oraz orliczek. W duńskim Herning wszystkie kategorie zmagają się na zupełnie płaskiej trasie, różnią się jednak dystanse. Zmagania otwarły juniorki, rywalizujące na dystansie 18,2- kilometra, a na trasie głównym utrudnieniem były techniczne zakręty. Podium zdominowały Włoszki - złoty medal przypadł Elenie Pirrone, srebro Letizi Paternoster, a na najniższym stopniu stanęła Dunka Emma Cecilie Norsgaard. Mistrzyni Polski w te konurencji, Marta Jaskulska (BCM Ziemia Darłowska Nowatex) w biało-czerwonym trykocie wywalczyła 7. miejsce.

W juniorach dystans do pokonania wyniósł 31,5- kilometra i tu poza technicznymi zakrętami, znalazł się także nawrót. Przez pewien czas Filip Maciejuk, który na co dzień reprezentuje Mostostal Puławy, utrzymywał się na 3. pozycji. Jednakże startujący na końcu zawodnicy zdołali zepchnąć Polaka z podium i ostatecznie nasz reprezentant zakończył zmagania także na 7. miejscu. Mistrzem Europy został Andreas Leknessund (Norwegia), pokonując Juliusa Johanssena (Dania) i Sebastiena Grignarda (Belgia). Drugi z polskich przedstawicieli Mateusz Kostański zajął 20. lokatę.

Po południu walkę stoczyły orliczki, mając do pokonania tą samą trasę co juniorzy. Przeciętna prędkość zwycięskiej Dunki Pernille Mathiesen wyniosła ponad 45 km/h. Ze srebrnym medalem rywalizację zakończyła kolejna duńska kolarka, Cecille Uttrup Ludwig, a podium dopełniła Lisa Klein (Niemcy). Na wysokim 6. miejscu zmagania zakończyła Agnieszka Skalniak, ścigająca się od tego roku w Astana Women's Team. Natomiast mistrzyni Polski U-23 w jeździe na czas, Alicja Ratajczak uplasowała się na 13. pozycji.