pro-cycling.org
TdP: Solowe zwycięstwo Haiga, Majka ósmy
napisał: Mateusz Dudek (2017-08-03 19:50:12).

Zwycięstwem Jacka Haiga (Orica-Scott) po solowej akcji na ostatnich kilkudziesięciu kilometrach zakończył się 6. etap Tour de Pologne. Nowym liderem wyścigu został Dylan Teuns (BMC Racing Team).Fot. Mateusz Pikos


Lista startowa i trasa Tour de Pologne 2017
Wyniki 6. etapu Tour de Pologne 2017

W czwartek kolumna wyścigu wjechała w kluczową dla losów klasyfikacji generalnej część czyli Tatry. Szósty etap liczył 189 kilometrów i prowadził z Wieliczki do Zakopanego. Po drodze na kolarzy czekało sporo podjazdów, w tym te oznaczone jako premie górskie pierwszej kategorii: Bustryk oraz Butorowy Wierch które były do pokonania dwukrotnie oraz Głodówka.

Od startu do odjazdu zabrać próbowało się wielu kolarzy jednak peleton początkowy nie odpuszczał żadnych akcji. Ostatecznie po około 30 kilometrach odjechała trójka kolarzy: Moreno Moser (Astana), Adam Stachowiak (Reprezentacja Polski) oraz Antwan Tolhoek (Team LottoNL-Jumbo). Ich przewaga wraz z biegiem kilometrów rosła i maksymalnie osiągnęła poziom 5'30 po przejechaniu 80 kilometrów.

Peleton mocniej przycisnął wraz ze zbliżaniem się do pierwszych podjazdów. Na czele głównej grupy tempo nadawać zaczęli kolarze Bahrain-Merida co sprawiło, że przewaga spadła do zaledwie dwóch minut po minięciu premii górskiej Butorowym Wierchu którą podobnie jak wcześniej na Bustryku wygrał Moser.

Niedługo potem ucieczka z szybko malejącą przewagą przejechała przez linię mety znajdującą się obok Wielkiej Krokwi, co oznaczało rozpoczęcie okrążenia wokół Zakopanego o długości 64 kilometrów. Wraz z rozpoczęciem wspinaczki pod Głodówkę z ucieczki, która notowała już wówczas niespełna minutę przewagi zaatakował Tolhoek. Stachowiak wraz Moserem nie byli w stanie odpowiedzieć na tą akcję i po chwili zostali wchłonięci przez peleton z którego ruszyć za Holendrem postanowił Robert Power (Orica-Scott). Australijczyk dołączył do kolarza Team LottoNL-Jumbo po minięciu premii górskiej i wspólnie z przewagą niespełna minuty rozpoczęli zjazd do Bukowiny Tatrzańskiej. Do dwójki na zjazdach przeskoczył jeszcze Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice)

37 kilometrów przed metą kolarze rozpoczęli wspinaczkę pod Wierch Rusiński. Dość szybko współtowarzyszy akcji odczepił Power który samotnie kontynuował jazdę. W peletonie mocne tempo nadawać zaczęli kolarze BMC co spowodowało, że przed zjazdem z Gliczarowa na czele mięliśmy czołówkę liczącą ok. 30 kolarzy, w której brakowało Petera Sagana (Bora-hansgrohe), który wyraźnie osłabł w końcówce podjazdu.

Tempo nadawane przez Van Garderena (BMC Racing Team) spowodowało, że na kolejnym podjeździe pod Bustryk czołowa grupa uszczuplała do trzynastu kolarzy w której jechali m.in Rafał Majka (Bora-hansgrohe), Wout Poels (Team Sky), Dylan Teuns (BMC Racing Team), Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale), Bob Jungels (Quick-Step Floors) czy Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). W końcówce podjazdu na atak zdecydował się Jack Haig (Orica-Scott) za którym ruszył Pozzovivo. To spowodowało, że mocniej nacisnęli również Majka, Nibali, Poels oraz Teuns. Złapnie Włocha z AG2R spowodowało, że w głównej grupie nastąpiło zwolnienie. Pozwoliło to dość szybko zbudować Haigowi wynoszącą kilkanaście sekund przewagę.

Ostatni przed metą podjazd pod Buturowy Wierch, kolarz Orica-Scott rozpoczął z przewagą pół minuty nad grupą faworytów. W tej dość długo trwało czarowanie. Ataki zaczęły się dopiero w samej końcówce wspinaczki. Najmocniejszy atak nastąpił kilkaset metrów przed premią górską kiedy zaatakowali Majka, Poels, Kelderman, Yates oraz Zakarin. Piątka zjazd w kierunku mety rozpoczęła ze stratą 45 sekund do Haiga. Z tyłu ze stratą zostali m.in Nibali czy Teuns. Na zjeździe praca w pierwszej grupce goniącej za Haigiem nie układała się i niespełna pięć kilometrów przed metą grupki ponownie się połączyły.

To spowodowało, że nie niepokojony przez nikogo Haig samotnie dojechał do mety i sięgnął po zwycięstwo na szóstym etapie. Grupę na metę przyprowadził Wout Poels, który tym samym zajął drugie miejsce. Trzecie miejsce zajął Bob Jungels. Rafał Majka zajął 8. miejsce.

Liderem przed ostatnim, decydującym etapem został Dylan Teuns, który ma sześć sekund przewagi nad Majką oraz dziesięć nad Wilco Keldermanem.