pro-cycling.org
Burgos: Landa triumfuje na Picón Blanco
napisał: Mateusz Dudek (2017-08-03 20:26:25).

Mikel Landa zwyciężył na 3. etapie wyścigu Vuelta a Burgos kończącym się wspinaczką na Picón Blanco. Hiszpan tym samym umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej wyścigu.Fot. Team Sky


Wyniki 3. etapu Vuelta a Burgos 2017

Trzeci etap liczył 173 kilometry. Kolarze wystartowali z Oja Guareña a po drodze do pokonania były liczne podjazdy w tym m.in na Alto de la Mazorra, Alto de Escaleron, Alto de Ailanes, Alto de la Hoyas oraz Alto de Reuerta, które prowadziły do finałowej wspinaczki do mety na Picón Blanco (8,5 km; 9%).

Niedługo po starcie uformowała się ucieczka w której znaleźli się: Dorian Godon (Cofidis), Bernardo Suaza (Manzana Postobon), Lasse Norman Hansen (Cannondale-Drapac), Fabien Grellier (Direct Energie), Jacques Janse Van Rensburg (Dimension Data), Fabricio Ferrari (Caja Rural-Seguros RGA), Gatis Smukulis (Delko Marseille Provence KTM), Jorge Cubero (Burgos-BH), Martijn Budding (Roompot Nederlandse Peloton) oraz Pieter Serry (Quick-Step Floors).

Przez dłuższy czas ich przewaga oscylowała w okolicach trzech minut. W peletonie tempo dyktowali kolarze Team Sky. Na zjeździe z Alto de Ailanes, czyli po ok. 120 kilometrach, na samotną akcję z ucieczki zdecydował się Smukulis, który długo utrzymywał się na czele jednak ostatecznie jako ostatni złapany został 6 kilometrów przed metą.

Chwilę po tym na atak zdecydował się Enric Mas (Quick-Step Floors). Hiszpan zdobył kilkanaście sekund przewagi nad pozostałymi kolarzami jednak za wygraną nie dał lider, Mikel Landa, który złapał Masa 2 kilometry przed metą. Poprawić po koledze z Quick-Stepu próbował jeszcze David de la Cruz jednak i on nie dał rady kolarzowi Team Sky, który w końcówce okazał się najsilniejszy i samotnie minął linię mety sięgając po drugie zwycięstwo etapowe w wyścigu. Pozostałe miejsca przypadły atakującym wcześniej de la Cruzowi oraz Masowi.

27-latek dzięki zwycięstwu umocnił się na prowadzeniu klasyfikacji generalnej.