pro-cycling.org
Alberto Contador kończy karierę
napisał: Mateusz Dudek (2017-08-07 11:40:23).

Alberto Contador ogłosił w poniedziałkowe przedpołudnie, że zbliżająca się Vuelta a Espana będzie ostatnim wyścigiem w jego zawodowej karierze.Fot. Trek-Segafredo


36-latek o swojej decyzji poinformował za pośrednictwem swoich profili w mediach społecznościowych. W specjalnie przygotowanym nagraniu powiedział, że wystartuje w rozpoczynającej się 19 sierpnia Vuelcie dodając, że będzie to jego ostatni wyścig w zawodowej karierze.

- Witam wszystkich. Chciałbym poinformować o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest to, że od 19 sierpnia będę ścigał się w wyścigu Vuelta a Espana. Druga natomiast jest taka, że będzie to mój ostatni wyścig, w jakim wezmę udział jako zawodowy kolarz. Mówię to z radością, bez smutku. Jest to decyzja, którą bardzo dokładnie przemyślałem i nie sądzę by była lepsza okazja do pożegnania się z kolarstwem niż wyścig rozgrywany w moim kraju. Jestem pewien, że będą to wspaniałe trzy tygodnie gdzie będę mógł cieszyć się wielkim wsparciem dlatego już nie mogę się doczekać - oznajmił w specjalnie przygotowanym wideo Contador.

Zawodową karierę Hiszpan rozpoczął w 2003 roku w ekipie ONCE-Eroski. Później ścigał się w barwach Liberty Seguros, Astana, Discovery Chanel, Team Saxo Bank/Tinkoff i Trek-Segafredo, którego barwy reprezentuje w tym sezonie.

Wśród całej masy sukcesów jakie na przestrzeni 15 sezonów odniósł Contador, do tych najważniejszych na pewno można zaliczyć wygranie każdego z trzech Wielkich Tourów (Giro d'Italia - 2008, 2015; Tour de France - 2007, 2009; Vuelta a Espana - 2008, 2012, 2014), co dotychczas udało się tylko sześciu kolarzom w historii. Oprócz tego wygrywał takie wyścigi jak: Paryż-Nicea (2007, 2010), Tirreno-Adriatico (2014) czy Vuelta Ciclista al Pais Vaso (2008, 2009, 2014, 2016). Zliczając zarówno triumfy etapowe jak i w klasyfikacjach generalnych, "El Pistolero" w zawodowej karierze odniósł 67 zwycięstw, w tym 17 w Wielkich Tourach oraz 7 w wyścigach klasycznych.

Kariera Hiszpana nie była jednak czysta jak łza, bowiem po długim dochodzeniu został on zawieszony na 2 lata za podejrzenia stosowania dopingu, choć pozytywnego wyniku testu antydopingowego nigdy nie uzyskał. Kara ostatecznie rozpoczęta została 6 sierpnia 2010 roku, a Contadora dodatkowo pozbawiono go odniesionych już zwycięstw w Tour de France 2010 oraz Giro d'Italia 2011.

Contador karierę chciałby zapewne zakończyć triumfem w hiszpańskiej Vuelcie jednak sztuka ta nie będzie łatwa bowiem start w wyścigu ogłosili m.in. Chris Froome, Romain Bardet, Vincenzo Nibali, Fabio Aru czy Rafał Majka.