pro-cycling.org
BinckBank Tour: Lars Boom umyka rywalom
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-08-11 18:32:00).

Po solowej akcji zwycięstwo na 5. etapie BinckBank Tour wywalczył Lars Boom z LottoNL-Jumbo, przejmując jednocześnie prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.Fot. BinckBank Tour


Lista startowa i trasa BinckBank Tour 2017
Wyniki 5. etapu BinckBank Tour 2017

167 kilometrów liczył sobie piątkowy odcinek BinckBank Tour, którego start i meta wyznaczone zostały w Sittard-Geleen. Trasa miała interwałowy charakter, a ostatnia z hopek znalazła się na zaledwie kilka kilometrów przed metą.

Podobnie jak wczoraj, tak i dziś ciężko było o przeprowadzenie skutecznej ucieczki. Od startu próbowało tego wielu zawodników, ale dopiero po przeszło 40 kilometrach na czele zameldowali się Piet Allegaert (Sport Vlaanderen), Gediminas Bagdonas (AG2R La Mondiale), Jenthe Biermans (Katusha-Alpecin), Michael Hepburn (Orica-Scott), Elmar Reinders (Roompot), Petr Vakoc (Quick-Step Floors) i Kevin Van Melsen (Wanty), którym udało się zdobyć przychylność peletonu i dość szybko uzyskali ponad 4 minuty przewagi.

W odpowiednim czasie peleton zabrał się jednak za odrabianie straty. Jako pierwsi tempo podkręcili kolarze z Team Sunweb, redukując różnicę, ale jednocześnie doprowadzając do rozłamu w peletonie. W tyle został m.in. lider klasyfikacji generalnej Stefan Kung (BMC Racing Team).

Na 12 kilometrów przed metą było już po ucieczce, ale z czołowej grupy nie ustępowały próby ataków. Ostatecznie jednak decydującą dla losów etapu akcję przeprowadził Lars Boom (LottoNL-Jumbo), który samotnie wyskoczył do przodu i z niewielką przewagą zdołał osiągnąć metę przed rywalami. Na swoim koncie zapisał on etapowy sukces, ale również objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej BinckBank Tour.