pro-cycling.org
Banaszek triumfował w Memoriale Henryka Łasaka
napisał: Mateusz Dudek (2017-08-12 19:00:54).

Zwycięstwem Alana Banaszka (CCC Sprandi Polkowice) po sprinterskim finiszu, zakończyła się 19. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Memoriał Henryka Łasaka".Fot. Mateusz Dudek


Wyniki Memoriału Henryka Łasaka

W sobotę rozegrana została 19. edycja Memoriału Henryka Łasaka. Kolarze mięli do przejechania 165,5 kilometra wokół Suchej Beskidzkiej gdzie tradycyjnie zlokalizowana była linia startu oraz mety.

Od startu wielu kolarzy wyrażało chęć zabrania się w odjazd co przełożyło się na wysokie tempo, które z kolei dało o sobie znać tym, że peleton po przejechaniu 30 kilometrów podzielił się na trzy grupy. Po kolejnych 20 kilometrach, z pierwszej grupy na atak zdecydowało się 12 kolarzy, w tym m.in Mateusz Komar, Adam Stachowiak (obaj Voster Uniwheels Team), Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice) czy Adrian Kucharek (Domin Sport). Po 65 kilometrach ich przewaga dochodziła do pięciu minut. W peletonie kontrolę sprawowali kolarze Wibatech 7R Fuji, którzy wyraźnie nie byli zainteresowani aby odpuścić tą akcję.

W okolicach setnego kilometra gdy przewaga zaczęła topnieć na atak z ucieczki zdecydowali się Mikołaj Gutek (Mayday Team Lublin), Moritz Malacharek (LKT Team Brandenburg) oraz Komar. Po chwili dołączyli do nich jeszcze Oleksandr Prevar (Kolss Cycling Team) oraz Oleksandr Golovash (Minsk Cycling Club). Na 115 kilometrze piątką miała 40 sekund przewagi nad pozostałymi uciekinierami oraz 4 minuty nad peletonem.

W peletonie na prowadzenie wysforowali się za to kolarze CCC Sprandi Polkowice co spowodowało, że niespełna 40 kilometrów przed metą złapana została ósemka, która jechała w ucieczce, natomiast przewaga piątki harcowników wynosiła już niespełna 2 minuty. Peleton wówczas znów podzielił się na mniejsze grupy.

20 kilometrów przed metą, kiedy przewaga piątki stopniała do pół minuty na jeszcze jeden zryw zdecydował się bardzo aktywny tego dnia Komar, który wcześniej wygrał trzy z pięciu lotnych premii. Kolarz ekipy Voster Uniwheels został jednak wkrótce złapany i ostatnie 15 kilometrów peleton przejechał razem.

O losach wyścigu zdecydowała więc sprinterska rozgrywka. W tej najlepszy okazał się Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice), który wyprzedził Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech 7R Fuji) oraz Artura Detko (Domin Sport).