pro-cycling.org
ToB: Elia Viviani wygrywa po proteście
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-09-04 17:18:30).

Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) był niewątpliwie pierwszy na linii mety 2. etapu Tour of Britain, jednak z uwagi na zmianę toru jazdy został on ukarany i przesunięty na ostanie miejsce w grupie, a zwycięzcą etapu został składający protest Elia Viviani (Team Sky).Fot. OVO Energy Tour of Britain


Wyniki 2. etapu OVO Energy Tour of Britain 2017

W poniedziałkowe popołudnie na peleton Tour of Britain podążał wschodnim wybrzeżem Morza Północnego. Licząca ponad 211 kilometrów trasa rozpoczynała się w Kielder i wiodła do Blyth, gdzie wyznaczona była meta. Po kilku atakach na czele uformowała się ucieczka, w której ponownie znalazł się Łukasz Owsian z CCC Sprandi Polkowice. Celem Polaka było kompletowanie punktów na górskich premiach i walka o utrzymanie koszulki lidera tejże klasyfikacji, jednak ostatecznie sztuka ta mu się nie udała i stracił przewodnictwo.

Poza Owsianem w odjeździe obecny był również drugi z naszych rodaków z ONE Pro Cycling, Kamil Gradek, oraz Graham Briggs (JLT Condor), Jacob Scott (An Post Chain Reaction), Rory Townsend (BIKE Channel Canyon), Silvan Dillier (BMC) i Matthew Holmes (Madison Genesis). Panowie kręcili swoje, uzyskując 5 minut przewagi nad peletonem. Kilometry mijały, a sytuacja nie ulegała znaczącym zmianom, choć wiadomo było, że w stosownym momencie peleton rozpocznie pościg i dążyć będzie do sprinterskiego zakończenia etapu.

Tak też się stało - harcownicy z czasem zostali wyłapani, a w końcówce mocną pracę na rzecz swoich liderów wykonywały ekipy sprinterskie, m.in. Dimension Data i Team Sky.

W finałowej rozgrywce jako pierwszy przez kreskę przemknął Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), ale wynik ten został podważony przez Elię Vivianiego z Team Sky - Norweg zmienił bowiem tor jazdy na ostatnich 200 metrach, zamykając drogę Włochowi. Decyzją sędziów Boasson Hagen został przesunięty na ostatnie miejsce w grupie, a zwycięstwo trafiło do Vivianiego. Najpewniej także on zostanie nowym liderem klasyfikacji generalnej.