pro-cycling.org
Groźny wypadek na trasie Tour of Britain
napisał: Mateusz Pikos (2017-09-06 23:41:33).

Na 45 kilometrów do mety 4. etapu Tour of Britain doszło do bardzo groźnie wyglądającego wypadku. Peleton po wyjściu z jednego z zakrętów napotkał zaparkowany po prawej stronie szosy samochód. Niestety, część kolarzy nie zdołała ominąć niespodziewanej przeszkody.Fot. BMC Racing Team | TDW Sport


Tym razem niestety nie skończyło się jedynie na strachu. Pierwsze przypuszczenia na temat obrażeń i ich stopnia można było snuć już kilka sekund po zdarzeniu, gdy realizator pokazał rozbity samochód i poszkodowanych kolarzy. Jak się później okazało, nie wszyscy zdołali wrócić na rower.

Pierwszy w tył niefortunnie ustawionego pojazdu uderzył Michael Hepburn (Orica-Scott), po czym na samochód wpadła większość zawodników BMC Racing Team: Brent Bookwalter, Silvan Dilier, Joey Rosskopf i Ben Hermans, który dopiero co powrócił na rower po fatalnym upadku na 3. etapie Tour de Pologne. Pech nie ominął także Reto Hollensteina (Katusha – Alpecin).

Szczęściem w nieszczęściu okazało się to, że większość zawodników dotarła do mety po opatrzeniu na miejscu zdarzenia. Najbardziej poszkodowany w wypadku Brent Bookwalter został przetransportowany do szpitala.

W słowach nie przebierał Ben Hermans, który z pewnością ma w pamięci swą kraksę sprzed nieco ponad miesiąca. - To niedorzeczne gdzie ten samochód był zaparkowany - grzmiał Belg. Następnie oskarżył o zaniedbania organizatorów i pilotów wyścigu.

Kilka godzin po wypadku zostało wystosowane oświadczenie - Mamy świadomość zaistniałego wypadku z udziałem Brenta Bookwaltera z BMC Racing Team podczas 4. etapu. Podejmiemy się zbadania okoliczności poprzedzających ten wypadek.

W dalszej części komunikatu można przeczytać - Zajmujemy się wyłączeniem drogi z ruchu i nie jesteśmy w stanie usunąć każdego zaparkowanego pojazdu na trasie. Współpracujemy z mieszkańcami i lokalnymi władzami w celu zapewnia bezpieczeństwa na ile to tylko możliwe.

Z kolei obecność pojazdu na trasie tłumaczona jest w następujący sposób - W tym przypadku samochód, który został zaparkowany w zatoczce dla niepełnosprawnych nie mógł zostać przestawiony przed przejazdem peletonu. Zgodnie z procedurami został zaznaczony przez jednego z naszych marshalów w celu ostrzeżenia kolarzy. Zawodnikowi została natomiast udzielona natychmiastowa pomoc przez personel medyczny wyścigu. Jego stan jest stabilny. Doznał on wstrząśnienia mózgu, ran szarpanych i stłuczeń.