pro-cycling.org
VaE2017: Thomas De Gent zgarnia 19. etap
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-09-08 18:56:24).

Thomas De Gent, po finiszu z ucieczki, sięgnął po zwycięstwo na 19. etapie Vuelta a Espana, kompletując tym samym triumfy we wszystkich trzech Wielkich Tourach.Fot. Unipublic / Photogomez Sport


Lista startowa i trasa Vuelta a Espana 2017
Wyniki 18. etapu Vuelta a Espana 2017

Przedostani już górski etap tegorocznej Vuelty liczył sobie niespełna 150 kilometrów, ale mimo krótkiego dystansu był dość intensywny, prowadząc kolarzy przez cztery premiowane podjazdy. Był to kolejny już idealny odcinek dla harcowników i - podobnie jak wcześniej - wielu zawodników próbowało z tego skorzystać. Po licznych atakach, odjazdach i zmianach na czele kręciła w końcu grupa blisko 30 kolarzy.

Przewaga czołówki nad peletonem stopniowo rosła, przekraczając poziom 18 minut na szczycie podjazd pod Alto de La Falla de Los Lobos (84,6 km; kat. 3; dł. 4,3 km; śr. 8,2%).

Gdy do mety pozostawało mniej niż 40 kilometrów w ucieczce zaczęło robić się niespokojnie. Podjęte zostały pierwsze próby skoków. Skutecznie zrobił to jednak dopiero Ivan Garcia Cortina (Bahrain-Merida), który ostatni ze szczytów osiągnął samotnie, z przewagą minuty nad resztą stawki. Na podjeździe dołączyć do niego zdołał Romain Bardet (AG2R La Mondiale), ale po jakimś czasie akcja została skasowana.

Ostatecznie o kolejności na mecie zadecydował sprint z okrojonej już w składzie czołówki, a najszybszy okazał się Thomas De Gent (Lotto Soudal). Belg na kresce pokonał Jarlinsona Pantano (Trek-Segafredo) i Ivana Garcię Cortinę. Pomimo odnotowania dużej straty do ucieczki liderem klasyfikacji generalnej pozostał Christopher Froome (Team Sky).