pro-cycling.org
GP de Quebec: Setka Petera Sagana
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-09-08 22:37:38).

Po swoje setne zwycięstwo w zawodowej karierze Peter Sagan sięgnął na mecie 8. edycji Grand Prix Cycliste de Quebec.Fot. Magda Tkacz


Lista startowa i trasa Grand Prix Cycliste de Quebec 2017
Wyniki Grand Prix Cycliste de Quebec 2017

Grand Prix de Quebec jest pierwszym z dwóch kanadyjskich klasyków rangi WorldTour rozgrywanych na koniec lata. Kolarze tradycyjnie już rywalizowali na rundach wiodących po Quebecu, stolicy regionu o tej samej nazwie. 16 okrążeń dawało łączny dystans przekraczający nieznacznie 200 kilometrów, a trasa sama w sobie choć dość płaska, była jednocześnie selektywna z uwagi na niewielkie podjazdy. Idealnie pod zawodników od klasycznych wyścigów, którzy szykują się do walki w Bergen.

Do ucieczki dnia załapali się Tosh van der Sande (Lotto Soudal), Tyler Williams (Israel Cycling Academy), Pierre-Andre Cote (Kanada) oraz Baptiste Planckaert (Katusha-Alpecin). Ich przewaga, w najlepszym momencie, zbliżyła się do poziomu 10 minut, jednak peleton ani myślał odpuścić odjazd na dobre i w miarę upływu kilometrów rozpoczął stopniowe odrabianie straty.

Jako pierwszy z czołówki odpadł Cote, a następnie los jego podzielił Williams. Pozostała dwójka kontynuowała akcję, a do samego końca walczyć samotnie już probował tylko Planckaert. Dołączyć do niego próbował atakujący z peleton Oliver Le Gac (FDJ), ale bez efektu. Na finałowe okrążenie kolarze wjechali już razem, bez harcowników na czele.

Na ostatnim kółku na solową akcję zdecydował się jeszcze Sean de Bie, ale bez skutku. Peleton nie odpuszczał i doprowadził do finałowej rozgrywki z grupy. Najsilniejszy okazał się - bez niespodzianki - dwukrotny mistrz świata Peter Sagan (Bora-hansgrohe), pokonując na kresce olimpijskiego mistrza Grega van Avermaeta (BMC Racing Team) - identycznie jak przed rokiem. Miejsca na podium dopełnił Michael Matthews (Team Sunweb).