pro-cycling.org
Tyler Farrar zakończył karierę
napisał: Mateusz Dudek (2017-09-13 13:44:10).

Po dwunastu latach spędzonych w zawodowym peletonie Tyler Farrar postanowił zakończyć karierę. Ostatnim startem Amerykanina był wyścig o Wielką Nagrodę Montrealu.Fot. Dimension Data/ Stiehl Photography


Farrar w zawodowym peletonie pojawił się w 2006, gdy jako 19-latek podpisał kontrakt z ekipą Cofidisu. Po dwóch sezonach spędzonych we francuskiej ekipie przeniósł się do zespołu Garmin. To właśnie w amerykańskiej ekipie, w której spędził 7 lat, święcił największe sukcesy, wygrywając m.in. etapy na każdym z trzech Wielkich Tourów. Dzięki temu pozostaje jedynym amerykańskim sprinterem w historii, któremu udało się tego dokonać. Ostatnie trzy sezony spędził w ekipie Dimension-Data. Co ciekawe 33-latek miał podpisany kontrakt obowiązujący również w kolejnym sezonie. Mimo to zdecydował się zakończyć karierę. Ostatnim wyścigiem w karierze okazało się być Grand Prix Cycliste de Montreal.

- Zawsze dawałem z siebie 100%. W momencie, w którym zdałem sobie sprawę, że nie jestem prezentować już takiego poziomu jakiego bym od siebie oczekiwał, zrozumiałem, że przyszedł czas aby powiedzieć stop - powiedział Farrar.

W zawodowej karierze Amerykanin odniósł 29 zwycięstw. Oprócz wspomnianych wcześniej zwycięstw etapowych we wszystkich Wielkich Tourach, Farrar wygrywał m.in. etapy Eneco Tour czy dwukrotnie Vattenfall Cyclassic. Ostatni triumf odniósł jednak dosyć dawno bowiem w końcówce 2014 roku, kiedy wygrał etap Tour of Bejing. W związku z tym w ostatnim czasie skupiał się na pomocy kolegom z drużyny.

Farrar, który prywatnie jest zapalonym myśliwym oraz narciarzem przyznał, że cieszy się z rozpoczęcia nowego etapu w swoim życiu.

- Wydaje mi się, że to wszystko było niesamowite. To była wspaniała przygoda, ale przychodzi taki czas kiedy trzeba rozpocząć nowy rozdział i jestem na to przygotowany - przyznał Amerykanin.