pro-cycling.org
WADA przygotowała listę substancji zakazanych w 2018 roku
napisał: Mateusz Dudek (2017-09-30 23:40:48).

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała listę substancji zabronionych, która wejdzie w życie wraz z początkiem 2018 roku. Nie ma na niej większych zmian w stosunku do tej, która obowiązuje w tym roku.

- WADA ma przyjemność ogłosić listę substancji zabronionych w roku 2018. Aktualizowana co roku lista jest publikowana na trzy miesiące przed wejściem w życie tak aby wszystkie strony, a w szczególności sportowcy i ich otoczenie mięli wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z listą i modyfikacjami w niej zawartymi. Ważne jest to, że sportowcy oraz ich otoczenie otrzymują czas aby skonsultować zmiany jakie zaszły na liście i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z właściwą organizacją antydopingową - powiedział Sir Craig Reedie, prezydent WADA.

W stosunku do listy obowiązującej w tym roku zmian nie ma zbyt wiele. Jedną z nich jest np. możliwość stosowania konopi indyjskiej o ile nie będzie ona zawierać THC czyli psychoaktywnej substancji zawartej w marihuanie. Inną zmianą jest usunięcie z listy substancji zabronionych alkoholu. Dotyczy to jednak tylko kilku dyscyplin (łucznictwo, motorsport, sporty lotnicze oraz sporty motorowodne). Tutaj ograniczenia będą mogły wprowadzać poszczególne władze.

WADA postanowiła także zwiększyć dopuszczalną objętość oraz czas podawania nie zakazanych dożylnych substancji terapeutycznych. Będzie ona wynosić od 50ml podawanych co sześć godzin do 100ml co dwanaście godzin.

Do programu monitorowania dodany został adaptogen bemitilu oraz hydrokodon. Usunięte zostały zaś mytragynina oraz telmisartan. W dalszym ciągu monitorowane będą kofeina, nikotyna, tramadol, glukokortykoidy oraz beta2-mimetyki.