pro-cycling.org
Ciąg dalszy tragedii rodziny Rumsasów
napisał: Mateusz Dudek (2017-10-03 21:25:46).

Nie zakończyło się jeszcze śledztwo w sprawie tragicznej śmierci syna Raimondasa Rumsasa, 21-letniego Linasa, a o rodzinie byłego litewskiego kolarza znów zrobiło się głośno, i znów nie są to informacje pozytywne. Tym razem okazało się bowiem, że starszy z synów, Raimondas junior został przyłapany na dopingu.Fot. Raimondas Rumsas Junior


Włoski Komitet Olimpijski poinformował, że badanie przeprowadzone 4 września w domu młodego kolarza w Lucce wykazało obecność w organizmie hormonu wzrostu GHRP-6. Jest to ciąg dalszy tragedii rodziny Rumsasa z dopingiem w tle. W maju tego roku kolarskie środowisko obiegła informacja o śmierci młodszego z braci Rumsasów, Linasa. 21-latek został znaleziony nieprzytomny w swoim domu, a dzień później zmarł w szpitalu. Prowadząca w tej sprawie śledztwo włoska policja dokonała przeszukań podczas, których ujawniono dużą ilość różnych typów leków, insuliny, strzykawek czy środków bez oznaczeń. Znaleziono je w domu Rumsasów w Lucce, w samochodzie Rumsasa juniora oraz w domu sponsora zespołu w którym ścigał się Linas. W związku z tym przeciwko nim rozpoczęto osobne śledztwo dotyczące m.in. handlu zakazanymi substancjami.

Rumsas junior w obecnym sezonie ścigał się w barwach Team Soligo Amaru' Palazzago Sirio. Zespół poinformował jednak, że młody Litwin od czasu śmierci swojego młodszego brata startował w różnych wyścigach na własną rękę.

Rumsas Senior styczność z dopingiem miał jeszcze w trakcie własne kariery zawodowej. W 2003 roku był zawieszony za stosowanie EPO, które zostało u niego wykryte w trakcie Giro d'Italia. Rok wcześniej w samochodzie, którym żona Rumsasa wracała z Francji gdzie Raimondas zajął trzecie podczas Touru, policja znalazła narkotyki. W styczniu 2006 sąd skazał zarówno jego jak i żonę na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu za handel niedozwolonymi substancjami.