pro-cycling.org
Il Lombrdia dla Vincenzo Nibalego
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-10-07 17:21:23).

Zwycięstwem Vincenzo Nibalego (Bahrain-Merida) zakończyła się 111. edycja włoskiego wyścigu "opadających liści", czyli popularna Il Lombardia.Fot. RCS Sport


Trasa i lista startowa Il Lombrdia 2017
Wyniki Il Lombardia 2017

Włoski klasyk był ostatnim europejskim wyścigiem zaliczanym do tegorocznego cyklu WorldTour. Licząca 247 kilometrów trasa wiodła tradycyjnie już z Bergamo nad jezioro Como. Rywalizujący na lombardzkich szosach kolarze zmierzyć się musieli z kilkoma podjazdami - m.in. Colle Gallo (55,9 km; dł. 7,4km; śr. 6%), Madonna del Ghisallo (183 km; dł.8,6 km; śr. 6,2%, max. 14%) czy Colma di Sormano/Muro di Sormano (196,5 km; 7km, śr. 6,6% w pierwszej partii i 15,8% w drugiej; max. 27%).

Długo trzeba było czekać, by na prowadzeniu uformowała się w końcu stabilna ucieczka, ale gdy już to nastąpiło, w jej składzie obecni byli Davide Ballerini (Androni Sidermec), Jacques Janse van Rensburg (Dimension Data), Lorenzo Rota (Bardiani CSF), Lennard Hofstede (Team Sunweb), Mathias Le Turnier (Cofidis) i Pier Paolo De Negri (Nippo - Vini Fantini). Ich przewaga nad peletonem szybko urosła powyżej 12 minut i tak oto sytuacja na trasie nie zmieniała się kolejne długie, długie kilometry.

Z czasem oczywiście peleton stopniowo zaczął odrabiać różnicę, która po przejechaniu 170 kilometrów wynosiła już zaledwie minutę. Niewielka strata grupy zasadniczej sprawiła, że rozpoczęła się nowa seria ataków. Do przodu wysforowali się Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo), Laurens De Plus (Quick-Step Floors) oraz Mikael Cherel (AG2R La Mondiale). Niestety, niedługo później fatalnemu upadkowi uległ De Puls, co wyeliminowało go z dalszej rywalizacji.

Na czele pozostawał samotnie Cherel, aż do momentu, gdy złapali go Philippe Gilbert (QuickStep Floors), Alessandro de Marchi (BMC Racing Team) i Pello Bilbao (Astana), jednak na kilkanaście kilometrów przed metą peleton skasował wszelkie akcje i rozpoczęło się nowe rozdanie.

Korzystając z podjazdu pod Civiglio (228,4 km; dł. 4,2 km; śr. 9,7%) o atak pokusili się Gianni Moscon (Team Sky), Sam Oomen (Team Sunweb) i Thibaut Pinot (FDJ), ale tylko ten ostatni ostał się na prowadzeniu. Szybko jednak dołączył, a następnie minął go Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), który niezagrożony już podążył na solo w stronę mety, gdzie sięgnął po zwycięstwo. Na drugiej pozycji finiszował spóźniony o blisko pół minuty Julian Alaphilippe (QuickStep Floors), a kilka kolejnych sekund straciła grupka przyprowadzona na kreskę przez Moscona.