pro-cycling.org
Podsumowanie przełajowego weekendu 07-08.10.2017
napisał: Mateusz Pikos (2017-10-08 23:55:41).

Podczas gdy błotniacy na zagranicznych trasach rywalizują od około miesiąca, nad Wisłą sezon został właśnie zainagurowany wyścigiem nad Zalewem Zemborzyckim. Oto co miało miejsce w ciągu dwóch ostatnich dni na przełajowych bezdrożach.Fot. Polski Związek Kolarski | Dariusz Krzywański


ORLEN Puchar Polski #1

Wyniki 1. rundy ORLEN Puchar Polski 2017/2018

Pierwszą okazją do zdobycia pucharowych punków był wyścig zorganizowany w Lublinie nad Zalewem Zemborzyckim. Wyścig kobiet zakończył się zwycięstwem Kingi Kalembkiewicz (KLKS Azalia Brzóza Królewska). Strata 13 sekund zapewniła drugie miejsce Barbarze Borowieckiej (Szczepan Bike). Trzecia pozycja przypadła klubowej koleżance triumfatorki – Brygidzie Piersiak.

Wyścig mężczyzn zdominował Bartek Mikler (MLUKS Victoria Jarocin), który samotnie przekroczył linię mety. Podobnie jak w wyścigu pań strata 13 sekund zapewniła drugą pozycję Grzegorzowi Grabarkowi (Stowarzyszenie KS 64-STO Leszno). Na najniższy stopień podium w wyścigu elity wskoczył natomiast Wojciechowi Ceniuchowi (Piast Szczecin), który okazał się tym samym najlepszym orlikiem.

Toi Toi Cup #2

Wyniki 2. rundy Toi Toi Cup 2017

W sobotę rozegrano drugą (dla elity) rundę cyklu Toi Toi Cup. Tym razem kolarki i kolarze zebrali się w czeskich Jakubenicach. Wyścig został sklasyfikowany jako impreza rangi UCI C2. Niewielka odległość i możliwość powiększenia dorobku punktowego w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej ściągnęły na start zawodników z Polski. Wyścig Pań zdominowała Czeszka Pavla Havlikowa, która o ponad minutę wyprzedziła swą rodaczkę – Karlę Stepanovą. Podium uzupełniła Janka Keseg Stevkova ze Słowacji.

W wyścigu mężczyzn z bardzo dobrej strony zaprezentował się mistrz Polski – Marek Konwa. Swym występem zapewnił sobie miejsce na najniższym stopniu podium. Na mecie zawodnika Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team uprzedziła dwójka Czechów, zwycięski tego dnia Tomas Paprstka i drugi Adam Toupalik. Na 23. miejscu zameldował się drugi z Polaków - Paweł Szczepaniak.

Charm City Cross

Wyniki Charm City Cross 2017

Kilka godzin później do rywalizacji przystąpiły kolarki i kolarze w amerykańskim Baltimore, gdzie rozegrano wyścig Charm City Cross, będący imprezą rangi UCI C1. Listę startową zdominowały zawodniczki z Ameryki Północnej, poza reprezentantkami USA i Kandy na starcie stawiła się jedynie Francuzka. Wyścig zdominowały przedstawicielki gospodarzy. Pierwsze miejsce przypadło Kaitlin Keough, druga linię mety przekroczyła Emma White, a za jej plecami finiszowała Ellen Noble.

Wyścig mężczyzn był już natomiast wewnętrzną sprawą kolarzy z Stanów Zjednoczonych i Kanady. Podobnie jak wśród pań na podium byli oklaskiwani wyłącznie Amerykanie. O ich kolejności decydowały ostatnie metry. Najszybszy okazał się Tobin Ortenblad, wyprzedził on o błysk szprychy Jeremyego Powersa. Dwie sekundy później linię mety przeciął Stephen Hyda, tym samym uzupełnił podium.

DVV verzekeringen trofee #1

Wyniki 1. rundy DVV verzekeringen trofee - Hotondcross 2017/2018

Światowa czołówka zgromadziła się w belgijskim Ronse. Rozegrano tam wyścig UCI C1, będący pierwszą eliminacją cyklu DVV verzekeringen trofee. W zmaganiach kobiet równych sobie nie miała Amerykanka – Katherine Compton. Za jej plecami na metę przyjechała Holenderka – Maud Kaptheijns. Trzecie miejsce przypadło z kolei zawodniczce z Wielkiej Brytanii – Helen Wyman.

Wyścig panów był natomiast przełamaniem tegorocznego monopolu na wygrywanie Mathieu Van Der Poela w imprezach najwyższej rangi. Zdetronizował go w tym jego rodak – Lars Van Der Haar, wyprzedził on wcześniej wspomnianego Holendra o 20 sekund, który na ostatnich metrach okazał się o sekundę szybszy od swego odwiecznego rywala – Wouta Van Aerta, Belg stanął tym samym na najniższym stopniu podium.