pro-cycling.org
Innowacje w rowerach Aqua Blue Sport
napisał: Mateusz Pikos (2017-11-05 10:44:32).

Irlandzka grupa pro-kontynentalna idzie z duchem czasu. Jednym z tego przejawów są nowinki sprzętowe zastosowane w rowerach, na których w przyszłym sezonie ścigać będą się kolarze Aqua Blue Sport.Fot. Aqua Blue Sport


Mając na uwadze pozostałe odmiany kolarstwa zastosowane rozwiązania nie są absolutną nowością. Można było je dotychczas zaobserwować przede wszystkim w rowerach górskich i przełajowych. „Kolarzówek” zmiany te również dotyczyły, jednak w zawodowym peletonie przeważało konserwatywne podejście do budowy roweru i z dobrodziejstw tych korzystali głównie amatorzy.

Pierwszą z poważnych zmian jest całkowita rezygnacja z hamulców szczękowych na rzecz tarczowych. Tarczówki gościły już w peletonie, były to jednak tylko testy. Rozwiązanie to nie cieszyło się zbytnią popularności, co nie przeszkodziło w licznych dywagacjach na jego temat, które głównie dotyczyły bezpieczeństwa kolarzy.

Drugą z kluczowych zmian jest rezygnacja z przedniej przerzutki. Rowery zawodników Aqua Blue Sport będą napędzane w oparciu o grupę amerykańskiego producenta osprzętu – SRAM FORCE 1X. Za przeniesienie napędu odpowiada mechanizm korbowy wyposażony w jedną tarczę. W tym wypadku zbędne są prowadnice łańcucha, gdyż jego spadaniu ma zapobiec kształt zębów. Rozwiązanie to z pewnością wymusi zmiany stopniowaniu kasety i wielkości „blatów”, by zachować zakres przełożeń umożliwiający rywalizację w trudnym terenie.

Wszystko to będzie elementem rowerów zbudowanych na ramach 3T, czyli włoskiego producenta znanego przede wszystkim z produkcji elementów takich jak: kierownice, wsporniki kierownicy i siodła, czy koła.