pro-cycling.org
Gaimon oskarża Cancellarę o motodoping
napisał: Mateusz Pikos (2017-11-11 23:25:35).

Mimo odejścia przed rokiem na sportową emeryturę wciąż jest głośno o Fabianie Cancellarze. Nie jest to jednak rozgłos, którego by sobie Szwajcar życzył. Tym razem głos w sprawie rzekomego stosowania wspomagania mechanicznego przez Spartakusa zabrał były kolarz – Phil Gaimon.Fot. Trek-Segafredo/ Serge Waldbillig


Dla Amerykanina, podobnie jak dla Cancellary sezon olimpijski był ostatnim w karierze. Gaimon spędził łącznie dwa lata w World Tourze. Przygodę z ściganiem na najwyższym szczeblu rozpoczął od rocznego kontraktu z Garmin Sharp w 2014 roku. Po roku był zmuszony powrócić do drużyny kontynentalnej, by w następnym sezonie powrócić już do Cannondale-Drapac.

O przemyśleniach emerytowanego kolarza można przeczytać w jego niedawno wydanej autobiografii, która nosi tytuł „Draft Animals: Living the Pro Cycling Dream (Once in While)”. Gaimon odnosi się przede wszystkim do spektakularnych zwycięstw Cancellary w monumentach, między innymi: Milano-San Remo 2008 czy Ronde Van Vlaanderen i Paris-Roubaix z 2010 roku.

- Gdy oglądasz te nagrania, jego przyśpieszenie wygląda nienaturalnie, ma kłopoty by utrzymać się w pedałach - przedstawił w następujący sposób swą opinię Amerykanin. Dodał następnie - Ten s******* miał prawdopodobnie silnik.

Gaimon pisze w swej książce także - Nie wierzyłem w te oskarżenia dopóki nie usłyszałem jego byłych kolegów z drużyny, którzy twierdzili, że były wyścigi, gdzie Cancellara miał własnego mechanika, a jego rower był przechowywany z dala od innych i odjeżdżał ostatecznie doperom.

Na chwilę obecną wszelkie oskarżenia z powodu braku twardych dowodów pozostają w sferze domysłów. Dotychczas miały miejsce dwa potwierdzone przypadki stosowania dopingu mechanicznego. Jako pierwsza została zdemaskowana Femke van Den Driessche podczas przełajowych mistrzostw świata w 2016 roku. Drugi przypadek dotyczy natomiast jednego z włoskich amatorów, którego przyłapano w tym roku.