pro-cycling.org
Peraud powalczy z dopingiem mechanicznym
napisał: Artur Pierzyński (2017-11-11 23:50:40).

Były zawodnik AG2R-La Mondiale, Jean-Christophe Peraud został przewodniczącym w UCI do spraw walki z dopingiem mechanicznym.Fot. Tim De Waele/ TDWSport.com


Peraud na stanowisku zastąpi Marka Barfielda, który swoją funkcję przestał pełnić wraz z końcem kadencji poprzednich władz Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Obecnie stosowany sposób kontroli czyli skanowanie za pomocą tabletów musi zostać zweryfikowane. Francuska telewizja „Stade 2” już jakiś czas temu demonstrowała ich nieskuteczność zwracając równocześnie uwagę na to, że w peletonie mogą być zastosowane bardziej wyrafinowane metody dopingu mechanicznego w postaci kół magnetycznych. Poza przypadkiem ujawnienia stosowania silnika w ramie roweru przez Femke Van den Driessche podczas mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym w 2016 roku UCI nie udało się wykryć żadnego przypadku stosowania dopingu mechanicznego.

Nowy szef UCI, David Lappartient zadeklarował wprowadzenie w 2018 r nowych, bardziej rygorystycznych kontroli, których szczegóły zostaną przedstawione wraz z nowym rokiem. Lappartient zapowiedział również zbadanie zarzutu w sprawie rzekomego stosowania ukrytego silnika przez byłego już kolarza zawodowego, Fabiana Cancellarę.

-Zawsze będę zabierał głos w tej sprawie. Chcę być pewny, że nikt nie będzie oszukiwał w ten sposób i zadaniem UCI jest, aby do tego nie dopuścić. Na przełomie roku zaprezentujemy nasze kolejne metody kontroli - powiedział Lappartient.

Peraud, którego zatrudnienie w roli szefa ds. walki z dopingiem mechanicznym wydaje się być kolejnym krokiem na przód w tym kierunku, wierzy w skuteczność walki Unii:

- Chciałem kontynuować prace dla sportu, który kocham, a możliwości które właśnie mi dano spełnia moje życzenie idealnie. Włożę w to wszystkie swoje siły, wiedzę i doświadczenie w inżynierii i jej roli w kolarstwie. UCI ma już efektywną politykę dotyczącą walki z mechanicznymi oszustwami, ale jestem przekonany, że można to jeszcze ulepszyć i nad tym właśnie będę pracował - powiedział Jean-Christophe Peraud.