pro-cycling.org
Czas decyzji w Polskim Związku Kolarskim
napisał: Artur Pierzyński (2017-11-20 23:09:50).

Zarząd Polskiego Związku Kolarskiego przegłosował w poniedziałek propozycję zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów, które zaplanowane zostało na 22 grudnia 2017.

Od kilku tygodni w Polskim Związki Kolarskim wrze. W mediach pojawiają się kolejne wywiady i oświadczenia m.in. prezesa Dariusza Banaszka, członków zarządu Franciska Harbacewicza i Piotra Kosmali, właściciela CCC S.A. Dariusza Miłka - byłego już sponsora PZKol czy nawet byłego prezesa Wojciecha Walkiewicza. Zainteresowani przerzucają się oskarżeniami, wytykając sobie na wzajem błędy i urazy. Nie wiadomo już, kto w tym sporze ma rację i czy w ogóle któraś ze stron ją ma. Faktem jest, że środowisko kolarskie dawno nie miało już tak złych "notowań" co nie umyka uwadze Ministerstwa Sportu i Turystyki, które finansowo mocno wspiera Związek, oraz sponsora strategicznego Orlen S.A., który również analizuje sytuację i nie wyklucza zakończenia niedawno rozpoczętej współpracy.

Sytuacja wydaje się patowa. Nie brakuje głosów, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest odwołanie Prezesa Dariusza Banaszka z pełnionej funkcji, bo on sam do dymisji podawać się nie zamierza. Z drugiej strony spotkać się można z komentarzami popierającymi działania Prezesa, który - jak deklaruje - stara się oczyścić środowisko i uporządkować zaniedbywane od lat sprawy.

O wszystkim zadecydują delegaci 22 grudnia podczas zaplanowanego właśnie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, podczas którego głosować będą m.in. nad odwołaniem Prezesa. Do podjęcia tej decyzji potrzebnych jest 3/4 głosów przy obecności min. połowy delegatów. Gdyby taka była ich wola, wówczas nastąpi wybór nowego prezesa i zarządu.

Podczas zjazdu podjęta zostanie również decyzja o "obciążeniu hipoteki na nieruchomości położonej w Pruszkowie (tor kolarski) na zabezpieczenie kredytu lub pożyczki lub emisji obligacji w zaciągniętych (wyemitowanych) w celu spłaty zadłużenia wobec Mostostal-Puławy S.A."