pro-cycling.org
Lopez powalczy o wygraną w Wielkim Tourze?
napisał: Mateusz Dudek (2017-11-21 23:54:05).

Aleksandr Winokurow, dyrektor sportowy Astany przyznał, że w przyszłym sezonie Miguelowi Angelowi Lopezowi zostanie powierzona rola lidera, w którymś z Wielkich Tourów.Fot. Luis Angel Gomez/BettiniPhoto


Po odejściu do UAE Team Emirates Włocha Fabio Aru w kazachskim zespole zwolnił się wakat jeśli chodzi o rolę lidera na najważniejsze wyścigi. W udzielonym kilka dni temu wywiadzie chęć wystartowania w roli lidera w przyszłorocznym Tour de France wyraził Jakob Fuglsang. Teraz dyrektor Astany, Aleksandr Winokurow udzielił wywiadu, w którym zapowiedział, że w jednym z Wielkich Tourów w 2018 roku jako lider wystartuje Miguel Angel Lopez. Mistrz olimpijski z 2012 roku przyznał, że 23-latka hamowały w ostatnim czasie kontuzje.

- Miguel jest niezwykle utalentowanym kolarze, w którym drzemie ogromny potencjał. Poza tym jest jeszcze bardzo młody i ma przed sobą długą karierę. Niestety jak dotąd nękały go choroby i kontuzje, które nie pozwalały mu w pełni wykorzystać potencjału. Mamy nadzieję, że w najbliższym sezonie wskoczy na wyższy poziom - ocenił dyrektor sportowy Astany.

Sezon 2017 Lopez rozpoczął z dużym opóźnieniem ponieważ w trakcie okresu przygotowawczego złamał nogę. Po powrocie zdołał wygrać po etapie Tour of Austria oraz Vuelta a Burgos. Na zakończenie krótkiego sezonu Kolumbijczyk wystartował w hiszpańskiej Vuelcie gdzie zdołał wygrać dwa etapy i zakończyć cały wyścig na 8. miejscu. Ten wynik utwierdził Winokurowa w przekonaniu, że 23-latek może w kolejnych sezonach walczyć o wygraną w największych imprezach.

- Ma wszystko, czego potrzebuje, aby to zrobić: talent, wytrwałość, duch walki, umiejętność wspinania i jazdy na czas. On po prostu potrzebuje czasu i doświadczenia. Przejechał już Vueltę, a jeśli chodzi o Giro i Tour to najpierw musi w nich zadebiutować - przyznał Winokurow.

Astana z ewentualną decyzją co do tego w którym Wielkim Tourze powierzy rolę lidera Lopezowi ma zamiar wstrzymać się do czasu prezentacji tras Giro oraz Vuelty. Ekipa wierzy jednak, że jeżeli 23-latkowi dopisywać będzie zdrowie to osiągnie wspaniały wynik niezależnie od tego, w którym Wielkim Tourze pojedzie.

- Wszyscy możemy zobaczyć, że Miguel jest gotowy do wielkich wyników. W tym sezonie pokazał, że jest bardzo silny w górach i nie boi się rywalizacji z najlepszymi zawodnikami na świecie. Jeśli tylko uda się uniknąć problemów zdrowotnych to świetne wyniki z pewnością nadejdą - powiedział Kazach.