pro-cycling.org
Coraz większe problemy w Polskim Związku Kolarskim
napisał: Magda Tkacz (2017-11-25 23:50:40).

Aktualna sytuacja panująca w Polskim Związku Kolarskim jest bardzo trudna. Jakby mało było problemów natury finansowej, o których mówi się od kilku tygodni, to dziś na jaw wyszły informacje według których jeden z wysoko obsadzonych przedstawicieli PZKol miałby przez lata dopuszczać się molestowania zawodniczek.

O rozwijającej się aferze w Polski Związku Kolarskim pisaliśmy już w ostatnich dniach. Studnia z problemami zdaje się tam nie mieć jednak dna. W sobotę były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala, w wywiadzie udzielonym serwisowi sportowefakty.wp.pl wyjawił, że w trakcie przeprowadzanego (a następnie przerwanego przez Prezesa Dariusza Banaszka) audytu pojawiły się informacje wskazujące, że w Związku dochodziło do łamania prawa.

- Z tych relacji jasno wynika, że dochodziło do czynności seksualnych z podopiecznymi, w tym z nieletnimi - mówił w wywiadzie Kosmala, sugerując, że poza problemami finansowymi w PZKol pojawił się również problem molestowania seksualnego. Kto miałby się go dopuszczać? - Ze względu na skalę sprawy [...] nie mogę zdradzić nazwiska. Wiem jednak, że tą sprawą wkrótce zajmą się organy ścigania, więc nie ma obaw, że ten człowiek uniknie kary - kontynuował Kosmala, który jako pierwszy zdecydował się powiedzieć głośno o tym, co miał wykryć audyt, którego wyniki - jak twierdzi - następnie próbowano zatuszować.

Na reakcję na wywiad Kosmali nie trzeba było długo czekać. Niektórzy zarzucili mu, że zamiast do dziennikarzy, powinien był iść z tymi informacjami na prokuraturę, jednak ta o sprawie była już poinformowana. Tak wynika z wydanego kilka godzin później oświadczenia Ministerstwa Sportu i Turystyki, w którym napisano, że już kilkanaście dni wcześniej firma przeprowadzająca wspomniany audyt przekazała dyrektorowi Departamentu Sportu Wyczynowego informacje świadczące o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby pełniące w PZKol istotne funkcje. Ministerstwo natychmiast sporządziło notatkę na ten temat, która została przekazana do Prokuratora Krajowego. Ponadto MSiT wstrzymało finansowanie Związku.

Głos w sprawie zabrał następnie Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, który wezwał do natychmiastowej dymisji cały zarząd związku. W przeciwnym razie zapowiedział wystąpienie do Sądu Rejestrowego o zawieszenie władz i wprowadzenie kuratora. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że na taką ingerencję rządu danego kraju zgody nie wyraża w swoim statucie Międzynarodowa Unia Kolarska. Za takie postępowanie grozi m.in. wykluczenie narodowej reprezentacji z imprez UCI, z których najbliższa - torowe mistrzostwa świata w Apeldoorn - odbędzie się za nieco ponad 90 dni.