pro-cycling.org
Podsumowanie przełajowego weekendu 02-03.12.2017
napisał: Mateusz Pikos (2017-12-03 22:23:44).

Miniony weekend polscy kibice przełajowi zapamiętają przede wszystkim jako pierwszy tegoroczny triumf Marka Konwy w wyścigu z kalendarza UCI. Sukces mistrza Polski nie był oczywiście jedynym istotnym wydarzeniem na przełajowych trasach. Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych doniesień z ostatnich dni.Fot. Polski Związek Kolarski | Dariusz Krzywański


ORLEN Puchar Polski #9 - Gorzów Wielkopolski

Wyniki 9. serii ORLEN Pucharu Polski 2017

Na ten weekend do kalendarza PZKol wpisano jeden wyścig, który rozegrano w Gorzowie Wielkopolski. W „Przełaju nad Wartą” wśród pań najlepsza okazał się zawodniczka z Czech – Katerina Mudrikowva (ACK Stara Ves Nad Ondrejnici). Blisko pół minuty później linię mety przecięła Patrycja Lorkowska (GKS Cartusia w Kartuzach). Podium uzupełniła natomiast Adrianna Stępniewska (Skan Bike Team Opoczno).

W wyścigu mężczyzn sprawa zwycięstwa pozostawała otwarta niemal do ostatnich metrów. Zmagania zakończyły się pierwszym miejscem Mariusza Gila (Euro Bike Kaczmarek Electric). Pojedynek o miejsce na drugim stopniu podium był jeszcze bardziej zacięty. Lepszym sprintem na ostatniej prostej tego dnia dysponował Patryk Kostecki (Domin Sport), który wyprzedził o zaledwie sekundę Adama Żubera.


Toi Toi Cup #10 - Milovice

Wyniki 10. rundy Toi Toi Cup 2017/2018

Błotniaczki i błotniacy u naszych południowych sąsiadów zgromadzili się tym razem w Milovicach położonych nieopodal Pragi, gdzie rozegrano kolejny wyścig cyklu Toi Toi Cup. Sobotnie zmagania otrzymały rangę UCI C2. Wśród pań po kolejne zwycięstwo sięgnęła Pavla Havlikova. Doświadczona Czeszka okazała się znacznie lepsza od młodszych rodaczek. Druga Adela Safarova potrzebowała na pokonanie trasy ponad pół minuty więcej, z kolei trzecie Nikola Noskova zameldowała się na mecie ponad minutę po triumfatorce.

Wyścig mężczyzn to wcześniej wspomniane zwycięstwo Marka Konwy (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Mistrz Polski niejednokrotnie meldował się już na podium czeskiego cyklu w tym sezonie. Sobotni wyścig ukończył 6 sekund przed drugim Janem Nesvbadą z Czech. Trzecie miejsce także przypadło reprezentantowi gospodarzy, Tomas Paprstka stracił do zwycięzcy już nieco ponad półtorej minuty.


GP Hasselt

Wyniki GP Hasselt 2017

Wyścigiem, który budził największe zainteresowanie zawodników i kibiców były zawody rozgrywane w belgijskim Hasselt. Impreza otrzymała rangę UCI C1. W wyścigu pań najlepsza okazała się Loes Sels z Belgii, która o 20 sekund wyprzedziła koleżankę z kadry – Ellen Van Loy. Blisko minutę za najlepszą tego dnia zawodniczką finiszowała Ceylin Del Carmen Alvarado z Holandii.

Wyścig panów to natomiast walka o zwycięstwo do samej mety, którą rozstrzygnął na swą korzyść Holender – Corne Van Kessel. Pokonał on Belga – Toona Aertsa, z którym na co dzień występuje w barwach Telenet Fidea Lions. 21 sekund po pierwszej dwójce na metę wpadł drugi z Holendrów – David Van Der Poel.


Zilvermeercross

Wyniki Zilvermeercross 2017

Niedziela w Belgii upłynęła tradycyjnie pod znakiem popołudnia z przełajami. Wyścig rozgrywany w Mol należy do najbardziej charakterystycznych imprez tego typu. Tegoroczna edycja Zilvermeercross otrzymała rangę UCI C2. W wyścigu kobiet niezagrożona na metę wjechała Holenderka – Lucinda Brand. 21 sekund za jej plecami finiszowała pierwsza z Belgijek – Kim Van De Steene. Trzecie miejsce przypadało także zawodniczce gospodarzy – Loes Sels.

Wyścig mężczyzn podobnie jak w przypadku pań zakończył się zwycięstwem kolarza z Holandii. Tym razem był to starszy z braci Van Der Poel. David Van Der Poel okazał się najszybszy z trójki, która niemal jednocześnie wpadła na metę i rozdysponowała między sobą miejsca na podium. Jako drugi finiszował także zawodnik z kraju tulipanów – Corne Van Kessel. Najlepszy z Belgów – Tom Meeusen musiał zadowolić się najniższym stopniem na podium.


Mistrzostwa Słowenii

Warte odnotowania jest także zwycięstwo Luki Mezgeca (Orica-Scott) w krajowych mistrzostwach. Słoweniec tym samym zdobył trzecią koszulkę mistrza kraju w tym roku. Kompletowanie tripletu rozpoczął w czerwcu od triumfu w wyścig ze startu wspólnego. Miesiąc po zdobyciu koszulki na szosie powiększył swój dorobek zdobywając złoto w wyścigu MTB w formule olimpijskiej.