pro-cycling.org
Zaprezentowano trasę Tour de Yorkshire 2018
napisał: Artur Pierzyński (2017-12-05 23:03:32).

Zaprezentowano trasę Tour de Yorkshire 2018 - panowie będą mieli do pokonania cztery etapy, a panie będą ścigać się na dwóch.Fot. Tour of Yorkshire


Wyścig dla płci męskiej odbędzie się w dniach 3 – 6 maja, czyli zbiegnie się z weekendem rozpoczęcia w Izraelu Giro d’Italia. Kobiety będą walczyć o zwycięstwo w dniach 3 – 4 maja. Do pokonania będą miały 132,5 km na pierwszym etapie z Beverley do Doncaster i 124 km między Barnsley a Ilkley.

Kobiecy Tour de Yorkshire po raz kolejny oferuje jedną z największych pul nagród i w związku z tym organizatorzy spodziewają się walki czołowych zawodniczek damskiego peletonu.

Panowie natomiast dostali prezent w postaci jednego dodatkowego etapu, bo wcześniej wyścig składał się z trzech. Mety kolejnych odcinków wyznaczono w Doncaster, Ilkley, Scarborough i Leeds. Na prezentacji etapówki pojawił się Mark Cavendish (Team Dimension Data), ale póki co nie jest pewne, czy Brytyjczyk weźmie udział w wyścigu.

Pierwszy etap będzie liczył 182 km, a trasa będzie wiodła między Beverley i Doncaster. Ostatnie 90 km jest płaskie jak stół, co oznacza walkę sprinterów na finiszu. Etap drugi ze startem w Barnsley i metą w Ilkley będzie liczył 149 km i będzie dość pofałdowany, a meta będzie znajdować się na końcu podjazdu o długości 1,8 km o średnim nachyleniu 8,2%. Trzeciego dnia panowie będą mieli do pokonania 184 km między Richmond i Scarborough, a trudności przysporzą im ulokowane dwie górskie i jedna lotna premia. Ostatni, czwarty etap będzie miał długość 189,5 km i będzie królewskim. Umieszczono na nim aż 6 górskich premii, a trasa przebiega między Halifax, a Leeds. Walkę na podobnej trasie stoczyli kolarze podczas jednego przebiegających przez Yorkshire z etapów Tour de France w 2014 roku. Metę umieszczono w tym samym miejscu, w którym rozpoczynała się wielka pętla w 2014 roku.

-To był piękny moment, kiedy prezentowano trasę wyścigu. Ciężko pracowaliśmy nad ustaleniem jej przebiegu, tak aby zawierała w sobie najbardziej spektakularne tereny. Jestem przekonany, że najlepsi światowi kolarze będą rozkoszować się udziałem w potężnej, czwartej edycji - powiedział Gary Verity, który przyczynił się do powstania Tour de Yorkshire. - Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła 2,2 mln widzów i wygenerowała 64 mln funtów dla lokalnej gospodarki. Teraz mamy cztery zamiast czterech etapów, więc przyszłoroczna edycja zapowiada się jako największa i najlepsza jak do tej pory.

- Jesteśmy dumni z naszego zaangażowania w kobiece kolarstwo i cieszymy się, że ASDA Tour de Yorkshire będzie dwa razy dłuższe niż do tej pory. Rozszerzenie wyścigu do dwóch dni pokazuje, że możemy zaoferować zróżnicowaną trasę, która będzie wyzwaniem dla najlepszych światowych zawodniczek. Oba etapy będą zawierać te same premie lotne i górskie co męskie - dodał Verity.

Trasa Tour of Yorkshire 2018:

1. etap - 3 maja: Beverley - Doncaster, 182km --> mapa
2. etap - 4 maja: Barnsley - Ilkley, 149km --> mapa
3. etap - 5 maja: Richmond - Scarborough, 184km --> mapa
4. etap - 6 maja: Halifax - Leeds, 189,5km --> mapa

Trasa Women's Tour of Yorkshire 2018:

1. etap - 3 maja: Beverley - Doncaster, 132,5km --> mapa
2. etap - 4 maja: Barnsley - Ilkley, 124km --> mapa