pro-cycling.org
Znamy trasę Vuelta a Andalucia 2018
napisał: Mateusz Dudek (2017-12-29 12:03:00).

Organizatorzy wyścigu Dookoła Andaluzji zaprezentowali trasę jaką w dniach 14-18 luty pokonywać będą kolarze.Fot. Vuelta a Andalucia


54. edycja wyścigu potrwa pięć dni i rozpocznie się od pagórkowatego etapu z Mijas do Granady. Kolejnego dnia na kolarzy czekać będzie jeszcze większe wyzwanie bowiem tego dnia rywalizacja zakończy się podjazdem na Alto de Allanadas (5,5 km, 9,6%). Ostatni raz podjazd ten znalazł się na trasie wyścigu w 2015 roku, a walkę o zwycięstwo stoczyli wówczas Chris Froome oraz Alberto Contador. Górą wyszedł z niej kolarz Team Sky, który odniósł zwycięstwo w całym wyścigu i został pierwszym Brytyjczykiem, który ten wyścig. Na czwartym miejscu tamten etap zakończył ścigający się wówczas w barwach Movistaru Sylwester Szymd.

Po dwóch wymagających etapach, trzeciego dnia jedyną szansę wykazania się dostaną sprinterzy, którzy powalczą o zwycięstwo w Herrerze. Kolejnego, przedostatniego już dnia kolarze wrócą w góry, kończąc etap z Sewilli na Alcala de los Gazules, który zawiera krótkie odcinki brukowane a nachylenie w niektórych miejscach dochodzi do 18%. To właśnie tam ostatecznie ukształtować powinna się klasyfikacja generalna.

Wyścig zakończy etap jazdy indywidualnej na czas. Linia startu i mety zlokalizowana będzie w leżącym nad Oceanem Atlantyckim miasteczku Barbate. Również i tu emocji nie powinno zabraknąć ponieważ organizatorzy przygotowali m.in. liczący 6 kilometrów podjazd przebiegający przez park krajobrazowy.

Na starcie zobaczymy 22 ekipy. Udział w wyścigu zapowiedzieli już m.in Romain Bardet (AG2R La Mondiale) oraz Mikel Landa (Team Movistar). Startu w imprezie nie wyklucza również Froome, który zapowiadał, że jeszcze nie zdecydował czy sezon rozpocznie podczas Volta ao Algarve czy właśnie Vuelta a Andalucia. Wszystko zależy jednak od tego czy Brytyjczyk nie zostanie ukarany dyskwalifikacją. Udziału nie wyklucza również ubiegłoroczny zwycięzca, Alejandro Valverde (Team Movistar).

Trasa Vuelta a Andalucia 2018:

14 lutego - etap 1: Mijas – Granada
15 lutego - etap 2: Otura – Alto de Allanadas
16 lutego - etap 3: Mancha Real – Herrera
17 lutego - etap 4: Séville – Alcala de los Gazules
18 lutego - etap 5: Barbate – Barbate (jazda indywidualna na czas)