pro-cycling.org
Podsumowanie przełajowego weekendu 29.12.17-01.01.18
napisał: Mateusz Pikos (2018-01-01 19:47:41).

Podczas gdy wielu z nas zmagało się z skutkami sylwestrowych hulanek błotniacy przystąpili do walki w kolejnej edycji Grand Prix legendy belgijskiego cyclocrossu – Svena Nysa. Rzecz jasna nie była to jedyna impreza w ostatnich dniach, jak co tydzień zapraszamy do zapoznania się z doniesieniami z tras przełajowych.Telenet Superprestige


Telenet Superprestige #6 Diegem

Pierwszym wydarzeniem, które wzbudziło zainteresowanie miłośników przełajów na całym świecie był wyścig klasy C1 rozegrany w sobotę na przedmieściach Brukseli w Diegem. Wśród pań dominację kolejny raz potwierdziła Sanne Cant. Belgijka w tęczowym trykocie wyprzedziła o 21 sekund rozkręcającą się z wyścigu na wyścig Francuzkę – Pauline Ferrand Prevot. Miejsce na najniższym stopniu podium przypadło tym razem Holenderce – Maud Kaptheijns.

W wyścigu mężczyzn równych sobie nie miał Mathieu Van der Poel. Holender pokonał odwiecznego rywala z Belgi – Wouta Van Aerta, który na pokonanie trasy potrzebował 55 sekund więcej niż zwycięzca. Na trzeciego zawodnika przyszło czekać 46 sekund, a był nim kolejny Belg – Laurens Sweeck.

DVV verzekeringen trofee #7 – Baal

Do miana noworocznej tradycji w Belgii urasta wyścig sygnowany nazwiskiem jednego z najlepszych przełajowców ostatnich lat – Svena Nysa. Wyścig kobiet to pewne zwycięstwo Amerykanki – Katherine Compton. Na drugim i trzecim miejscu zameldowały się Holenderki, a były to odpowiednio Annemarie Worst i Maud Kaptheijns.

Wyścig mężczyzn rozgrywany we flamandzkim Baal to kolejne imponujące zwycięstwo Mathieu Van Der Poela. Holender pokonał trasę o niemal minutę szybciej od drugiego Wout Van Aerta. Za plecami Belga po upływie kolejnych 38 sekund na mecie zjawił się drugi z Holendrów – Corne Van Kessel, który do ostatnich metrów toczył bój o miejsce na podium z Toonem Aertsem.

Nocny wyścig Przełajowy Konwa Bike Race – Leszno

W piątkowy wieczór na przełajowej mapie Polski zadebiutowała nowa impreza. Tego dnia na stadionie im. Alfreda Smoczyka do walki nie przystąpili żużlowcy jak to ma miejsce za zwyczaj, tylko kolarze ścigający się w błotnych warunkach. Wśród pań najlepsza okazała się Magdalena Sadłecka (Euro Bike Kaczmarek Electric). Mistrzyni Polski uprzedziła na mecie o 25 sekund Adriannę Stępniewską (Pabianickie Towarzysze Cyklistów). Na wyłonienie trzeciej zawodniczki przyszło zgromadzonym czekać aż cztery minuty. Okazała się nią Dorota Warczyk (LKK „Start” Tomaszów Mazowiecki).

Na rozstrzygnięcie losów I etapu wśród mężczyzn trzeba było czekać niemal do ostatnich metrów. Pierwszy na mecie zameldował się Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Mistrz Polski okazał się szybszy o zaledwie 5 sekund szybszy od drugiego Bartka Miklera (MLUKS Victoria Jarocin). Trzeci Adam Żuber na pokonanie trasy potrzebował pół minuty bez jednej sekundy więcej od triumfatora piątkowego wyścigu.

ORLEN Puchar Polski #13 – Włoszakowice

Drugim i ostatnim etapem imprezy upamiętniającej 99. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego był wyścig rozegrany we Włoszakowicach, który został wpisany do kalendarza pucharu Polski. Na dwóch pierwszych stopniach podium zabrakło zmian względem dnia poprzedniego. Magdalena Sadłecka (Euro Bike Kaczmarek Electric) okazała się lepsza do Adrianny Stępniewskiej (Pabianickie Towarzysze Cyklistów) o nieco ponad 20 sekund. Na najniższy stopień podium dzięki stracie 44 sekund wskoczyła Barbara Borowiecka (Klub Sportowy Niewidomych Omega).

Podobna sytuacja miała miejsce podczas włoszakowickiego wyścigu elity mężczyzn. Pierwszy linię mety przekroczył Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Tym razem przewaga mistrza Polski była bardziej widoczna, gdyż drugi na mecie Bartek Mikler (MLUKS Victoria Jarocin) zameldował się po upływie minuty i dziesięciu sekund. Losy miejsca na najniższym stopniu podium pozostały nierozstrzygnięte do ostatnich metrów. Ze sprinterskiego pojedynku zwycięsko wyszedł najlepszy tego dnia orlik – Arkadiusz Mirek (KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów).