pro-cycling.org
TDU: Richie Porte wygrywa na Willinga Hill
napisał: Martyna M. Kobylińska (2018-01-20 10:13:12).

Decydujące starcie tegorocznego Santos Tour Down Under, czyli królewski etap na Willunga Hill, wygrał Richie Porte z BMC Racing Team. Australijczykowi zabrakło jednak "ciut, ciut", by stanąć na czele klasyfikacji generalnej. Jej liderem został znakomicie spisujący się od początku rywalizacji Daryl Impey (Mitchelton Scott).Fot. Tour Down Under / John Veage


Lista startowa i trasa Santos Tour Down Under 2018
Wyniki 5. etapu Santos Tour Down Under 2018

Piąty etap Santos Tour Down Under był jednocześnie najdłuższym w tegorocznej, jubileuszowej edycji. Licząca nieco ponad 151 kilometrów trasa swój początek miała w winiarskiej miejscowości McLaren Vale i prowadziła na stare, dobre Willunga Hill, gdzie tradycyjnie dojść miało do decydujących dla losów wyścigu rozstrzygnięć. 3-kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu przekraczającym 7% prowadził tam do samej mety i rokrocznie stanowi największe wyzwanie trasy TDU.

Ponieważ upał w Australii nie zelżał, kolarze spokojnie pokonywali trasę etapu, oszczędzając siły na finałową rozgrywkę. Gdy w końcówce szosa zaczęła piąć się ku mecie, zgodnie z planem i wszelkimi oczekiwaniami do ataku przystąpił Richie Porte (BMC Racing Team), na którego akcję właściwie nie było konkretnego odzewu.

Porte niezagrożony dotarł do mety, sięgając po etapowe zwycięstwo. 8 sekund później białą kreskę przekroczył jednak Daryl Impey (Mitchelton Scott), a dzięki wcześniejszej przewadze czasowej nad rodakiem, to właśnie on, a nie Porte stanął na czele klasyfikacji generalnej wyścigu.