pro-cycling.org
Walencja: Etap dla Roelandtsa, wyścig dla Valverde
napisał: Mateusz Dudek (2018-02-04 16:48:40).

Jurgen Roelandts (BMC Racing Team) sięgnął po zwycięstwo na ostatnim etapie wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana. W klasyfikacji generalnej triumfował zwycięzca dwóch etapów, Alejandro Valverde (Team Movistar).Fot. BMC Racing Team


Wyniki 5. etapu Volta a la Comunitat Valenciana 2018

Ostatni, praktycznie płaski etap 69. edycji wyścigu liczył 135.2 km. i prowadził z Paterny do Walencji. W ucieczce dnia znaleźli się: Stefan Küng (BMC Racing Team), Domen Novak (Bahrain-Merida), Rein Taaramäe (Direct Energie), Thomas Sprengers (Sport Vlaanderen – Baloise) oraz Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) oraz drugi dzień z rzędu Michał Kwiatkowski (Team Sky). Przewaga szóstki przez większość czasu oscylowała w okolicach minuty.

Niespełna 40 kilometrów przed metą ucieczka zaczęła się rwać bowiem poszczególni kolarze próbowali ruszyć samotnie. 25 kilometrów przed metą na czele samotnie z przewagą kilkudziesięciu sekund kręcił Küng, natomiast pozostali harcownicy jechali już w peletonie napędzanym przez kolarzy Astany.

Specjalizujący się w jeździe na czas Szwajcar długo nie dawał za wygraną i został złapany 9 kilometrów przed metą. Kręta końcówka i śliska nawierzchnia spowodowała, że ekipom nie udało się stworzyć sprinterskich pociągów i mieliśmy do czynienia z chaotycznym finiszem. W tym najlepszy okazał się debiutujący w barwach BMC Racing Team Jurgen Roelandts, który w bezpośrednim pojedynku ograł Dannyego Van Poppela (Team LottNL-Jumbo). Trzeci był Clement Venturini (AG2R La Mondiale). Dziewiąte miejsce zajął Jonas Koch z ekipy CCC Sprandi Polkowice.

Ostatni etap nie przyniósł żadnych zmian w klasyfikacji generalnej co oznaczało, że po trzecie w karierze zwycięstwo w wyścigu Dookoła Walencji sięgnął Alejandro Valverde, który po drodze triumfował na dwóch etapach. Pozostałe miejsca na podium przypadły kolarzom Astany: Luisowi Leonowi Sanchezowi oraz Jakobowi Fuglsangowi. Najlepszym z "pomarańczowych" okazał się być Amaro Antunes, który zajął 10. miejsce.