pro-cycling.org
Aresztowania w związku z śmiercią Linasa Rumsasa
napisał: Mateusz Pikos (2018-02-08 22:40:02).

Włoska policja zastosowała areszt domowy wobec członków ekipy, której barwy reprezentował Litwin. Aresztowaniami został objęty między innymi manager, były dyrektor sportowy i farmaceuta.Fot. Team Altopack-Eppela


Działania włoskiej policji są następstwem prowadzonego śledztwa w sprawie śmierci Linasa Rumsasa. Młody Litwin ścigał się w barwach młodzieżowej ekipy Altopack-Eppela. Został on znaleziony nieprzytomny w swym mieszkaniu 2 maja 2017 roku. Mimo reanimacji syna znanego kolarza nie udało się uratować. Łącznie zatrzymanych zostało sześć osób związanych z sprawą, z kolei śledztwo dotyczy łącznie siedemnastu osób.

Policja komentuje sprawę w następujący sposób - Przypadek rodziny Rumsas pokazał praktyki dopingowe w zespole, gdzie młodzi zawodnicy byli zachęcani przez właściciela i personel do korzystania z zakazanych substancji.

Dopingowe perypetie nie ominęły także drugiego z synów znanego litewskiego kolarza - Raimondasa Rumsasa Juniora, który został ukarany przez Włoską Agencję Antydopingową czteroletnią dyskwalifikacją. Kara ta jest wynikiem wpadki dopingowej, która wykazała stosowanie GHRP-6 czyli środka wspomagającego wytwarzanie hormonu wzrostu.

Głowa rodziny także posiada niemałe doświadczenie w kwestii praktyk dopingowych. Trzeci kolarz Wielkiej Pętli w 2002 roku i triumfator Il Lombardia został przyłapany na stosowaniu EPO podczas Giro d’Italia rok po sukcesie w Tour de France. Były kolarz był także zamieszany w przemyt medykamentów do Francji, za wyrok usłyszał w 2006 roku.