pro-cycling.org
Oman: Otwarcie dla Coquarda
napisał: Mateusz Dudek (2018-02-13 14:30:11).

Bryan Coquard (Vital Concept) triumfował na pierwszym etapie wyścigu Tour of Oman i został tym samym pierwszym liderem.Fot. Vital Concept


Wyniki 1. etapu Tour of Oman 2018

We wtorek rozpoczął się kolejny po Tour of Dubai wyścig na półwyspie arabskim czyli Tour of Oman. 126 kolarzy z 18 ekip (w tym 9 WorldTourowych) zmierzyło się na otwarcie z etapem o długości 162,5 kilometry z Nizwy do leżącego na obrzeżach stolicy Omanu, Muskatu Uniwersytetu Sułtana Kabusa. Na starcie stanął jeden Polak, Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates).

Zaraz po starcie etapu uformowała się ucieczka w składzie: Conor Dunne (Aqua Blue Sport), Maxime Farazijn (Sport Vlaanderen - Baloise), Pierre-Luc Perichon (Fortuneo-Samsic) i Brian Van Goethem (Roomport - Nederlandse Loterij). Czwórka dość szybko zbudowała przewagę wynoszącą blisko cztery minuty, która utrzymywała się przez kolejne kilometry.

Peleton jechał czujnie i w drugiej części etapu gdy droga zaczęła prowadzi w dół przewaga uciekinierów zaczęła sukcesywnie spadać. 50 kilometrów przed metą wynosiła już tylko dwie minuty.

Mimo zaciętej walki harcowników peleton za sprawą ekip mających w swoim składzie sprinterów, w tym m.in. Quick-Step Floors doścignął ich niespełna 10 kilometrów przed metą. W końcówce to właśnie podopieczni Patricka Lefevere'a byli w najlepszej sytuacji jednak ostatecznie po zwycięstwo sięgnął Bryan Coquard (Vital Concept), dla którego było to pierwsze zwycięstwo w nowej ekipie. Drugi był Mark Cavendish (Team Dimension-Data), zaś trzeci Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo). Dzięki zwycięstwu Francuz został jednocześnie pierwszym liderem 9. edycji wyścigu.