pro-cycling.org
Vinokurov: Sytuacja Astany jest dramatyczna
napisał: Mateusz Pikos (2018-02-24 20:54:56).

Kazachska epika od przeszło dekady należy do grona drużyn zarejestrowanych w najwyższej dywizji UCI. Niestety ostanie wieści płynące zza Uralu nie napawają optymizmem i stawiają pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie zespołu w obecnej postaci.Fot. Astana Pro Team


Sytuację swego zespołu przedstawił Alexander Vinokurov. Dyrektor generalny, a przed zakończeniem bogatej kariery wieloletni reprezentant drużyny ze stolicy Kazachstany podzielił się najnowszymi doniesieniami w wywiadzie udzielonym serwisowi Vesti.kz, który został opublikowany w piątek.

- Na wyścigi jeździmy dzięki oszczędnościom. Dochody nie są w stanie zrównoważyć wydatków - komentuje bieżącą sytuację finansową Vinokurov. - Sytuacja jest dramatyczna. Mamy trzydziestkę zawodników związanych kontraktami. Łącznie jest to ponad pięćdziesiąt osób wliczając trenerów, fizjoterapeutów, mechaników czy medyków.

Na szczęście w przeciwieństwie do stanu budżetu forma kolarzu u progu nowego sezonu wygląda obiecująco. Bez wątpienia największym dotychczasowym osiągnięciem w tym roku jest triumf Alexya Lutsenki w klasyfikacji generalnej Tour of Oman. Ponadto Miguel Angel Lopez i Magnus Cort Nielsen odnieśli po zwycięstwie etapowym w tymże wyścigu. Kolumbijczyk i Duńczyk zdołali także wygrać klasyfikacje młodzieżowe i stanąć na podium generalki odpowiednio w Tour of Oman i Dubai Tour.

- Loty, zakwaterowanie, logistyka - to wszystko kosztuje, a każde opóźnienie może wstrzymać funkcjonowanie zespołu i to przed najważniejszymi wyścigami sezonu - powiedział najbardziej utytułowany Kazachski kolarz. - Wszystko wskazuje, że nasz 13-letni projekt może dobiec końca.

W dużej mierze za obecny stan rzeczy odpowiada zaprzestanie finansowania zespołu przez Kazachski rząd, które wstrzymano z początkiem nowego roku.