pro-cycling.org
50 subiektywnych wyróżnień Piotra Ejsmonta za sezon 2016
napisał: Piotr Ejsmont (2017-01-11 21:42:38).

Jak co roku pół żartem, pół serio przyznaję moje pozytywne i negatywne wyróżnienia za kolarskie wydarzenia w 2016 roku.

1. Najlepsi Polacy: Z roku na rok lista wyróżnień jest coraz szersza, bo są powodu ku temu. A zatem waleczne damy : Katarzyna Niewiadoma, Katarzyna Pawłowska, Małgorzata Wojtyra, Maja Włoszczowska, Eugenia Bujak, Małgorzata Jasińska, Anna Plichta, Justyna Kaczkowska, Karolina Perekitko. Waleczni panowie : Rafał Majka, Michał Kwiatkowski, Maciej Bodnar, Adrian Tekliński, Daniel Staniszewski, Wojciech Pszczolarski, Damian Zieliński, Krzysztof Maksel, Szymon Sajnok. Maciej Bielecki, Mateusz Lipa, Kamil Kuczyński, Bartosz Rudyk. Do tego grona dodajmy naszego ziomala Jakuba Mareczko.

2. Kolarz roku: Bez wątpienia Peter Sagan.

3. Pożeganie roku: Fabian Cancellara.

4. Najciekawszy wyścig: Giro d’Italia.

5. Mistrzowska perfekcja: Maja Włoszczowska w Rio.

6. Najbardziej wyrazista osobowość: Peter Sagan.

7. Największa elegancja: Dariusz Banaszek, który w mowie inauguracyjnej prezesa PZKolu podziękował nie tylko Wacławowi Skarulowi, ale także Wojciechowi Walkiewiczowi.

8. Wywiad roku: Peter Sagan podczas Tour de France, który na pytanie, czego się spodziewa, odparł, że niczego.

9. Waleczność: Elia Viviani, który pomimo upadku podczas wyścigu punktowego, zdobył złoto w Rio.

10. Ślub roku: Laura Trott oraz Jason Kenny - ciekawe gdzie pomieszczą ogromną kolekcję medali.

11. Kolarski biegacz: Chris Fromme biegnący bez roweru podczas górskiego etapu Tour de France.

12. Najciekawsza wypowiedź: Fabian Cancellara za słowa Kolarstwo jest jak bar, gdzie się gada i gada.

13. Chomik roku: Evelyne Stevens, która podczas udanej próby bicia rekordu świata w jeździe jednogodzinnej pędziła dalej, pomimo że wyścig już się skończył.

14. Kibice roku: Rodzice Estebena Chaveza, która podczas Giro, w dniu kiedy ich syn stracił różową koszulkę, osobiście pogratulowali następcy, czyli Nibaliemu.

15.Najlepszy piosenkarz: Znowu Peter Sagan za wykonanie włoskiej piosenki „Lasciate mi cantare„ podczas Tour des Flandres.

16. Najlepsi tancerze: W tym roku konkurencja była ostra, więc przyznaję nagrody ex aequo: Norweg Sone Enger za taniec na podium wyścigu dookoła Chorwacji, Joop Zooetemelk, który zatańczył sambę na swoje 70. urodziny oraz międzynarodowe trio kobiece za taniec sirtaki przed startem do drużynowych mistrzostw świata dziennikarzy na Krecie.

17. Najciekawsza trasa wyścigu: Piękny labirynt podczas przełaju w Niel.

18. Najlepszy klient: Stijn Van den Bergh z drużyny Lidla, któremu podczas wyścigu w przerzutkę zaplątała się plastykowa torebka na zakupy, a pomimo tego pędził dalej do sklepu swego sponora.

19. Nagroda sztuki: Chińscy torowcy na igrzyskach za kaski, na których namalowano motywy z oper chińskich.

20. Najbardziej przyjazny dziennikarzom kolarz: Esteban Chavez, jak zawsze uśmiechnięty.

21. Zawodowiec w 110%: Maciej Bodnar.

22. Odkrycie roku: Gianluca Brambilla, który stwierdził, że w różowej koszulce na Giro jest jakiś inny.

23. Największy łakomczuch: Fabio Felline po pechowej kraksie przed startem do Amstel miał potem dużo wolnego czasu i najadł się tyle lodów, że stwierdził, że może już otworzyć lodziarnię.

24. Snajper roku: Sep Van Marcke, który na podium Tour des Flandres ustrzelił korkiem z szampana czapkę jednego z oficjeli.

25. Para roku: Cav i Wiggo na torze za każdym razem dawali piękny spektakl kolarstwa - szkoda ,że Wiggo idzie na emeryturę.

26. Dieta bio: Ponownie Etseban Chavez, który na trasie zjada co 50 km banana.

27. Rzetelne media: Reporterka RAI Alessandra Di Stefano za prowadzenie transmisji z Giro z obrazem protestującej grupy ludzi w tle. Kamery RAI nie unikały obrazów niespodziewanego protestu, a Alessandra ze słowami, że takie jest też Giro, na koniec programu podziękowała tym ludziom.

28. Wielki mim: Sir Wiggo, który często stroił miny, zaprzeczając opiniom, że tytuł sira zobowiązuje zawsze do powagi.

29. Zakład roku: Cancellara założył się z organizatorem Strade Bianche, że jak wygra wyścig, to ostatni odcinek szutru będzie nazwany jego imieniem. Spartakus zakład wygrał.

30. Samosąd roku: Sylvaine Chavanel, który na mistrzostwach świata polał wodą z bidonu jednego z Belgów za mieszanie w szykach pogoni.

31. Moc kobiet: Kristina Vogel pod którą w finale sprintu na igrzyskach urwało się siodełko. Pomimo tego Niemka wygrała.

32. Ucieczka roku: Ferdi Kubler, który uciekł do nieba w wieku 97 lat. Był najstarszym dotąd żyjącym zwycięzcą Tour de France. Wielki sportowiec, wielka osobistość.

33. Nagroda kobiet: Nairo Quintana za zaangażowanie w organizacji ruchu równouprawnienia płci i sprzeciwu na przemoc wobec kobiet w Kolumbii.

34. Nieudana Kassandra roku: Darek Baranowski, który w Eurosporcie zawyrokował, że Chavanel długo nie pociągnie. Szczęściem Francuz nie odwalił kity i żyje do dziś.

35. Tarzan roku: Amerykański sprinter Nate Koch, który podczas sześciodniówki w Amsterdamie po wygraniu sprintu porwał na sobie koszulkę z radości zwycięstwa.

36. Nagroda Matki Polki:Katarzyna Brewińska, która w 4. miesiącu ciąży wystartowała w Tour de Pologne .

37. Wielka skrucha: Pan Krzysztof, który na Tour de France dał się ponieść emocjom i z narodowymi barwami omal nie wylądował na przejeżdżających kolarzach, co widział cały świat. Na drugi dzień publicznie przeprosił i zasłużył na rozgrzeszenie. Niech będzie pozytywną inspiracją dla tych, co nie umieją się przyznać do błędów.

38. Dobre wychowanie: Sep Van Marcke, który na finiszu Tour des Flandres nie walczył z Cancellarą o drugie miejsce, chcąc okazać szacunek wielkiemu mistrzowi.

39. Złe wychowanie: Andre Greipel, który bez powodu wycofał się z Giro, wykazując brak szacunku dla organizatorów wyścigu i kibiców.

40. Słoń w składzie porcelany: Szefostwo PZKolu, które doprowadziło do wyeliminowania w głupi sposób Wojtyry, Pawłowskiej i Żur w zawodach olimpijskich.

41. Najgorsza trasa: Wyścig olimpijski na szosie, podczas którego kliku zawodników i zawodniczek odniosło ciężkie kontuzje na niezabezpieczonych zjazdach.

42. Największe rozczarowanie: Czesław Lang, który po jednej próbie zrezygnował z kontynuacji organizacji Tour de Pologne dla kobiet.

43. Pirat roku: Nacer Bouhanni, który był kilkakrotnie dyskwalifikowany za nieczyste finisze i nic z tego nie zrozumiał. Chyba pomylił dyscypliny i bliżej mu jednak do boksu.

44. Potwór z Loch Ness & Yeti: Drużyna Gromu, której nikt nie widział, ale każdy mówił, że jest fajna.

45. Służbiści roku: Francuscy policjanci, którzy w Cagnes sur Mer zaczaili się na dróżce rowerowej i kasowali mandaty od rowerzystów jadących z prędkością ponad 10km/godz. Po 35 euro od głowy.

46. Izolacjonista epoki: PZKol, który na własne życzenie wyautował się ze wszelkich instytucji władz kolarskich. Tylko Wojciech Walkiewicz jako osoba prywatna zasiada we władzach UEC.

47. Arogancja roku: Szejkowie Kataru, którzy kupli mistrzostwa świata rozgrywane w ich kraju nie wiadomo dla kogo.

48. Nagroda im. Kozakiewicza: Kolarze podczas mistrzostw świata w Katarze, którzy ścigali się dopiero na ostatnich metrach, jakby chcieli dać do zrozumienia szejkom, gdzie mają ich wyścigi i pieniądze.

49. Najgłupsze słowa o rowerzystach: Minister Waszczykowski sugerujący, że rowerowanie to obca nam kultura.

50. Eureka: Belgijka Femmke Van Driessche przyłapana jako pierwsza w historii z motorkiem wewnątrz jej zapasowego roweru.