pro-cycling.org
PKN Orlen powraca do sponsorowania kolarzy
napisał: Magda Tkacz (2018-01-18 23:12:44/przeczytano 1343 razy).

W wystosowanym dziś komunikacie Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało o powrocie spółki PKN Orlen do sponsorowania polskich kolarzy. Będzie to jednak realizowane z pominięciem Polskiego Związku Kolarskiego.

Minął niemal miesiąc od Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Związku Kolarskiego, podczas którego - mimo wcześniejszej deklaracji dymisji - na swoim stanowisku utrzymał się Prezes Dariusz Banaszek i podczas którego wybrano nowy Zarząd. Kryzys trapiący PZKol nie minął i, co gorsza, na horyzoncie trudno dostrzec choćby światełko nadziei na pozytywne zmiany. Pprzed kilkoma dniami Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie nadużyć w Polskim Związku Kolarskim, a sam Związek jest w ogromnych tarapatach finansowych - na mocy wyroku sądowego dokonano komorniczego zajęcia kont bankowych na rzecz Mostostalu Puławy S.A., a na stronie Krajowej Rady Komorniczej widnieje informacja o planowanych licytacjach majątku Związku (m.in. elektronicznego pomiaru czasu, aut czy sprzętu biurowego).

Wobec niekończącego się kryzysu przed dwoma tygodniami PKN Orlen zerwało ostatecznie umowę sponsorską, a Związek w dalszym ciągu nie wie, jak będzie finansowany. Wycofanie się Orlenu nie oznacza jednak, że spółka Skarbu Państwa całkowicie pożegnała się z kolarstwem.

- W związku z problemami finansowymi i zarządczymi, w tym zajęciami komorniczymi na kontach Polskiego Związku Kolarskiego uniemożliwiającymi jego bieżące funkcjonowanie oraz w trosce o dobro zawodników i na wniosek Ministerstwa Sportu i Turystyki, Spółka PKN Orlen ufunduje w I kwartale 2018 roku pomoc finansową dla każdego kolarza stypendysty MSiT, będącego członkiem kadry narodowej - poinformowano dziś w komunikacie MSiT.

Wiadomo również, że kolarki i kolarze dofinansowywani będą również ze środków ministerialnych poprzez Polski Komitet Olimpijski, o czym mówiło się już wcześniej.