pro-cycling.org
Giro dell’Emilia 2017
dodał: Martyna M. Kobylińska (2017-09-30 21:54:12), kat. 1.HC (ITA); 223,3km (Bolonia – San Luca); 30 września 2017. 

1. Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida                                                  5:31:50
2. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                                                    0:00:12
3. Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac                                                  0:00:15
4. Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                                                     0:00:19
5. Gianni Moscon (Ita) Team Sky                                                            0:00:23
6. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                                                0:00:26
7. Diego Ulissi (Ita) Team UAE Emirates                                                     
8. Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                                                  
9. Jack Haig (Aus) Orica-Scott                                                             0:00:33
10. Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                                       
11. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                                        0:00:35
12. Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                                                 
13. Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                           
14. Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                                            
15. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                                              0:00:39
16. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                                                   0:00:55
17. Valerio Conti (Ita) Team UAE Emirates                                                   
18. Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                                                 0:01:05
19. Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina                                                 0:01:13
20. Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli                                                    
21. Sergio Henao (Col) Team Sky                                                             
22. Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                                           0:01:24
23. Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli                                                0:01:30
24. Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina                                                    0:02:00
25. Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                                                 
26. Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest                          0:02:10
27. Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Androni - Sidermec - Bottecchia                    0:02:24
28. Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                                                      
29. Adam Yates (GBr) Orica-Scott                                                           0:02:30
30. Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale                                                0:02:40
31. Simone Petilli (Ita) Team UAE Emirates                                                  
32. Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                           0:02:58
33. Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                                              0:02:59
34. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                                                       
35. Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF                                                       
36. Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits                                       0:03:02
37. Rudy Molard (Fra) FDJ                                                                   
38. Diego Rosa (Ita) Team Sky                                                               
39. Darwin Atapuma (Col) Team UAE Emirates                                                 0:03:04
40. Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini                                            0:03:09
41. Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                                             0:03:14
42. Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                                                    0:03:20
43. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                                                  
44. Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina                                                   0:03:35
45. Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                                                        0:03:50
46. Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                                                    
47. Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                                                      
48. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                                                      
49. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                                                     0:03:53
50. Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                      
51. Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                                                    0:04:02
52. Przemysław Niemiec (Pol) Team UAE Emirates                                             0:04:33
53. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                                 0:05:28
54. Ben King (USA) Dimension Data                                                          0:05:48
55. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                                                      
56. Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                     
57. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                                                     
58. Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                                            
59. Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina                                                    
60. Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac                                                    0:06:08
61. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                                          0:06:30
62. Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert                                             0:08:20
63. Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina                                                     
64. Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                                                    
65. Carlos Verona (Spa) Orica-Scott                                                        0:08:50
66. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                                           
67. Christopher Butler (USA) Caja Rural-Seguros RGA                                        0:09:02
68. Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                                
69. Marco Tizza (Ita) GM Europa Ovini                                                       
70. Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                           
71. Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                                             
72. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                                                     
73. Brendan Canty (Aus) Cannondale-Drapac                                                   
74. Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF                                                       
75. Edward Ravasi (Ita) Team UAE Emirates                                                   
DNF. Esteban Chaves (Col) Orica-Scott                                                       
DNF. Damien Howson (Aus) Orica-Scott                                                        
DNF. Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott                                                      
DNF. Ruben Plaza (Spa) Orica-Scott                                                          
DNF. Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott                                                      
DNF. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                                                           
DNF. David Gaudu (Fra) FDJ                                                                  
DNF. Anthony Roux (Fra) FDJ                                                                 
DNF. Jérémy Roy (Fra) FDJ                                                                   
DNF. Steve Morabito (Swi) FDJ                                                               
DNF. Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                                                         
DNF. Sebastian Henao (Col) Team Sky                                                         
DNF. Ian Boswell (USA) Team Sky                                                             
DNF. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                                        
DNF. Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                                                      
DNF. Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                                                 
DNF. Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                                                    
DNF. Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida                                                     
DNF. Manuele Boaro (Ita) Bahrain - Merida                                                   
DNF. Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida                                                        
DNF. Manuele Mori (Ita) Team UAE Emirates                                                   
DNF. Francesco Romano (Ita) Uae Team Emirates                                               
DNF. Igor Anton (Spa) Dimension Data                                                        
DNF. Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                                                   
DNF. Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                                                    
DNF. Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data                                                 
DNF. Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data For Qhubeka                      
DNF. Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                                                     
DNF. Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo                                                    
DNF. Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                                                    
DNF. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                                                   
DNF. Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo                                                 
DNF. Cyrus Monk (Aus) Drapac Pat's Veg Holistic Development Team                            
DNF. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                                              
DNF. François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                                                 
DNF. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                                                    
DNF. Karl Patrick Lauk (Est) Astana Pro Team                                                
DNF. Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                                                     
DNF. Dario Puccioni (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                                             
DNF. Michele Gazzara (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                                            
DNF. Paolo Toto (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                                                 
DNF. Niccolo Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                                          
DNF. Cristian Scarroni (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                                          
DNF. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                                                   
DNF. Patrick Muller (Sui) BMC Racing Team                                                   
DNF. Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                                                      
DNF. Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team                                                
DNF. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                           
DNF. Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                   
DNF. Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                         
DNF. Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert                                            
DNF. Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert                                              
DNF. Fabien Doubey (Fra) Wanty - Groupe Gobert                                              
DNF. Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert                                            
DNF. Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert                                           
DNF. Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert                                          
DNF. Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo                                              
DNF. Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo                                       
DNF. Artem Nych (Rus) Gazprom – Rusvelo                                               
DNF. Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo                                           
DNF. Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo                                               
DNF. Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom - Rusvelo                                              
DNF. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                                                    
DNF. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                                                       
DNF. Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF                                                     
DNF. Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                                                        
DNF. Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina                                           
DNF. Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina                                              
DNF. Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina - Selle Italia                                     
DNF. Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli                                               
DNF. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                                               
DNF. Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                                              
DNF. Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli                                              
DNF. Ivan Ramiro Sosa (Col) Androni Giocattoli                                              
DNF. Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini                                              
DNF. Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                                             
DNF. Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini                                                 
DNF. Marino Kobayashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini                                            
DNF. Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini                                               
DNF. Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice                                        
DNF. Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                                                   
DNF. Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice                                           
DNF. Marcin Mrożek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                                              
DNF. Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice                                            
DNF. Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                                  
DNF. Dylan Page (Swi) Caja Rural-Seguros RGA                                                
DNF. Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                             
DNF. Danilo Celano (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest                             
DNF. Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural - Seguros Rga                               
DNF. Besmir Banushi (Alb) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest                            
DNF. Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest                       
DNF. Francesco Mancini (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest                         
DNF. Uri Martins Sandoval (Mex) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest                      
DNF. Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest                              
DNF. Adriano Brogi (Ita) GM Europa Ovini                                                    
DNF. Antonio Di Sante (Ita) GM Europa Ovini                                                 
DNF. Rossano Mauti (Ita) GM Europa Ovini                                                    
DNF. Davide Pacchiardo (Ita) GM Europa Ovini                                                
DNF. Antonio Parrinello (Ita) GM Europa Ovini                                               
DNF. Matteo Rotondi (Ita) GM Europa Ovini                                                   
DNF. Andrea Ruscetta (Ita) GM Europa Ovini                                                  
DNF. João Almeida (Por) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896                                
DNF. Marco Molteni (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896                                    
DNF. Simone Ravanelli (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896                                 
DNF. Donovan Alonso Davila Cespedes (CRa) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896                   
DNF. German Nicolas Tivani Perez (Arg) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896                      
DNF. Riccardo Cenghialta (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896                              
DNF. Mattia Viel (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896                                      
DNS. Zahiri Abderrahim (Mar) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896