pro-cycling.org
Sparkassen Münsterland Giro 2017
dodał: Martyna M. Kobylińska (2017-10-03 20:26:48), kat. 1.HC (GER); 198,7km (Wadersloh – Münster); 3 października 2017. 

1	Sam Bennett (Irl) Bora - Hansgrohe	4:35:26	 
2	Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb	 	 
3	André Greipel (Ger) Lotto Soudal	 	 
4	Marcel Kittel (Ger) Quick - Step Floors	 	 
5	Dylan Groenewegen (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo	 	 
6	Matteo Pelucchi (Ita) Bora - Hansgrohe	 	 
7	Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha Alpecin	 	 
8	Roy Jans (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect	 	 
9	Andre Looij (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij	 	 
10	Nicola Toffali (Ita) 0711 / Cycling	 	 
11	Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise	 	 
12	Jonas Koch (Ger) Ccc Sprandi Polkowice	 	 
13	Alexander Porsev (Rus) Gazprom - Rusvelo	 	 
14	Jimmy Duquennoy (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect	 	 
15	Robert William Kessler (Ger) Lkt Team Brandenburg	 	 
16	Patrick Haller (Ger) Rad-Net Rose Team	 	 
17	Nils Politt (Ger) Team Katusha Alpecin	 	 
18	Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise	 	 
19	Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto - Kern Haus	 	 
20	Manuel Porzner (Ger) Team Heizomat	 	 
21	Maximilian Richard Walscheid (Ger) Team Sunweb	 	 
22	Konrad Geßner (Ger) Rad-Net Rose Team	 	 
23	Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal	 	 
24	Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal	 	 
25	Yves Lampaert (Bel) Quick - Step Floors	 	 
26	Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert	 	 
27	Sven Thurau (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon	 	 
28	Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data	 	 
29	Senne Leysen (Bel) Lotto Soudal	 	 
30	Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise	 	 
31	Bernhard Eisel (Aut) Team Dimension Data	 	 
32	Christian Maximilian Koch (Ger) Lkt Team Brandenburg	 	 
33	Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij	 	 
34	Jack Bauer (NZl) Quick - Step Floors	 	 
35	Roy Curvers (Ned) Team Sunweb	 	 
36	Christophe Masson (Fra) Wb Veranclassic Aquality Protect	 	 
37	Tim Ariesen (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij	 	 
38	Scott Thwaites (GBr) Team Dimension Data	 	 
39	Jos Van Emden (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo	0:00:08	 
40	Rick Zabel (Ger) Team Katusha Alpecin	0:00:11	 
41	Lukas Pöstlberger (Aut) Bora - Hansgrohe	 	 
42	Paul Martens (Ger) Team Lotto Nl - Jumbo	0:00:13	 
43	Robert Thomas Wagner (Ger) Team Lotto Nl - Jumbo	 	 
44	Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk	 	 
45	Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha Alpecin	 	 
46	Silvio Herklotz (Ger) Bora - Hansgrohe	 	 
47	Lars Bak Ytting (Den) Lotto Soudal	 	 
48	Ryan Gibbons (RSA) Team Dimension Data	 	 
49	Shane Archbold (NZl) Bora - Hansgrohe	0:00:24	 
50	Julien Vermote (Bel) Quick - Step Floors	 	 
51	Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland Nrw P/B Henley & Partners	0:00:38	 
52	Nathan Müller (Ger) Team Heizomat	 	 
53	Thomas Gibbons (USA) Wanty - Groupe Gobert	 	 
54	Florian Obersteiner (Ger) Rad-Net Rose Team	 	 
55	Awet Habtom Tekle (Eri) Bike Aid	 	 
56	Lorenz Fiege (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon	 	 
57	Igor Boev (Rus) Gazprom - Rusvelo	 	 
58	Arnold Fiek (Ger) 0711 / Cycling	 	 
59	Robert Retschke (Ger) Team Lotto - Kern Haus	 	 
60	Nikolay Trusov (Rus) Gazprom - Rusvelo	 	 
61	Michael Schwarzmann (Ger) Bora - Hansgrohe	 	 
62	Marc Dörrie (Ger) Team Lotto - Kern Haus	 	 
63	Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb	 	 
64	Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert	 	 
65	Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise	 	 
66	Berden De Vries (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij	 	 
67	Julien Stassen (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect	 	 
68	Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk	0:00:43	 
69	Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data	 	 
70	Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert	 	 
71	Brecht Dhaene (Bel) Wanty - Groupe Gobert	 	 
72	Joschka Beck (Ger) Bike Aid	 	 
73	Felix Intra (Ger) Team Sauerland Nrw P/B Henley & Partners	 	 
74	FrantišEk Sisr (Cze) Ccc Sprandi Polkowice	 	 
75	Maciej Paterski (Pol) Ccc Sprandi Polkowice	 	 
76	Maarten Wynants (Bel) Team Lotto Nl - Jumbo	 	 
77	Victor Campenaerts (Bel) Team Lotto Nl - Jumbo	 	 
78	Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij	 	 
79	Davide Martinelli (Ita) Quick - Step Floors	 	 
80	Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij	 	 
81	Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb	0:00:46	 
82	Pieter Serry (Bel) Quick - Step Floors	0:00:59	 
83	Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom - Rusvelo	 	 
84	Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise	0:01:04	 
85	Kamil Małecki (Pol) Ccc Sprandi Polkowice	 	 
86	Jan Hugger (Ger) 0711 / Cycling	 	 
87	Philipp Mamos (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon	 	 
88	Dominik Bauer (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon	 	 
89	Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data For Qhubeka	 	 
90	Richard Weinzheimer (Ger) Team Lotto - Kern Haus	 	 
91	Max Wörner (Ger) 0711 / Cycling	 	 
92	Tobias Nolde (Ger) Rad-Net Rose Team	 	 
93	Frederik Einhaus (Ger) Team Lotto - Kern Haus	 	 
94	Piotr Brożyna (Pol) Ccc Sprandi Polkowice	 	 
95	Joann Leinau (Ger) Team Sauerland Nrw P/B Henley & Partners	 	 
96	Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk	 	 
97	Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb	 	 
98	Ludovic Robeet (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect	0:01:20	 
99	Emiel Planckaert (Bel) Lotto Soudal	 	 
100	Henrik Hamm (Ger) 0711 / Cycling	0:01:32	 
101	Patrick Lechner (Ger) Bike Aid	0:01:36	 
102	Roberto Vukovic (Ger) Team Sauerland Nrw P/B Henley & Partners	0:01:46	 
103	Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha Alpecin	0:01:50	 
104	Christoph Pfingsten (Ger) Bora - Hansgrohe	0:01:55	 
105	Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data	 	 
106	Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid	 	 
107	Yannick Mayer (Ger) 0711 / Cycling	 	 
108	Viktor Müller (Ger) Team Sauerland Nrw P/B Henley & Partners	 	 
109	Thomas Deruette (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect	 	 
110	Alexandre Ballet (Swi) 0711 / Cycling	 	 
111	Michał Paluta (Pol) Ccc Sprandi Polkowice	 	 
112	Patryk Stosz (Pol) Ccc Sprandi Polkowice	 	 
113	Philip Weber (Ger) Lkt Team Brandenburg	 	 
114	Paul Rudys (Ger) Lkt Team Brandenburg	 	 
115	Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb	 	 
116	Artur Ershov (Rus) Gazprom - Rusvelo	 	 
117	Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe	 	 
118	Jonas Härtig (Ger) Team Sauerland Nrw P/B Henley & Partners	 	 
119	Jens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise	 	 
120	Carl Soballa (Ger) Lkt Team Brandenburg	 	 
121	Tony Martin (Ger) Team Katusha Alpecin	 	 
122	Marco Mathis (Ger) Team Katusha Alpecin	 	 
123	Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid	 	 
124	Mathias Van Gompel (Bel) Lotto Soudal	 	 
125	Mateusz Taciak (Pol) Ccc Sprandi Polkowice	 	 
126	Kersten Thiele (Ger) Rad-Net Rose Team	 	 
127	Johannes Adamietz (Ger) Team Heizomat	 	 
128	Louis Leinau (Ger) Team Sauerland Nrw P/B Henley & Partners	 	 
129	Piotr Havik (Ned) Team Katusha Alpecin	0:02:06	 
130	Lukas Löer (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon	0:02:49	 
131	Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo	0:02:59	 
132	Tom Dernies (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect	0:03:07	 
133	Dorian Lübbers (Ger) Team Heizomat	 	 
134	Pascal Treubel (Ger) Team Heizomat	0:06:05	 
135	Luca Henn (Ger) Team Lotto - Kern Haus	 	 
DNF	Albert Timmer (Ned) Team Sunweb	 	 
DNF	Adrien Niyonshuti (Rwa) Team Dimension Data	 	 
DNF	Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal	 	 
DNS	Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) An Post Chain Reaction	 	 
DNF	Tim Declercq (Bel) Quick - Step Floors	 	 
DNF	Martijn Keizer (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo	 	 
DNF	Anton Vorobyev (Rus) Gazprom - Rusvelo	 	 
DNF	Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom - Rusvelo	 	 
DNF	Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom - Rusvelo	 	 
DNF	Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert	 	 
DNF	Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert	 	 
DNF	Etienne Van Empel (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij	 	 
DNF	Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise	 	 
DNF	Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk	 	 
DNF	Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk	 	 
DNF	Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk	 	 
DNF	Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk	 	 
DNF	Sébastien Delfosse (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect	 	 
DNF	Frederik Hähnel (Ger) Lkt Team Brandenburg	 	 
DNF	Malte Jürß (Ger) Lkt Team Brandenburg	 	 
DNF	Sven Reutter (Ger) Rad-Net Rose Team	 	 
DNF	Lukas Ortner (Ger) Rad-Net Rose Team	 	 
DNF	Marco Müller-Sciacca (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon	 	 
DNF	Jan Van Puyvelde (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon	 	 
DNF	Tobias Knaup (Ger) Team Lotto - Kern Haus	 	 
DNF	Jonas Rutsch (Ger) Team Lotto - Kern Haus	 	 
DNF	Luca Felix Happke (Ger) Team Sauerland Nrw P/B Henley & Partners	 	 
DNF	Laurin Winter (Ger) Team Heizomat	 	 
DNF	Simon Redmers (Ger) Team Heizomat	 	 
DNF	Timo Schäfer (Ger) Bike Aid	 	 
DNF	Matthias Schnapka (Ger) Bike Aid